Tisíce Čechů ročně míří na dovolenou do přímořských destinací. Ne každý se však vrací s pocitem dobře stráveného volna. Na letošní dovolenou na Krétě budou chtít zapomenout co nejdříve tři rodiny, které koupily prázdninový zájezd u cestovní kanceláře Azur Reizen.

O nejhorší dovolené v životě mluví rodina Vaníčkových z Liberce. Ta před více jak dvěma měsíci zakoupila v liberecké pobočce cestovní kanceláře osmidenní zájezd do Kato Gouves na Krétě. Vysněný pobyt za více jak 49 tisíc korun se proměnil v noční můru. Jejich místo v hotelu bylo jednoduše obsazené, to se však čtyřčlenná rodina dozvěděla až po příletu.

Překnihovaný hotel

„Několikrát jsem se na zájezd byla ptát a paní z cestovky mi nikdy neřekla, že je plně obsazeno. Nevěřím tomu, že to nevěděli. Požadovala jsem pláž u hotelu a stravu all inclusive," vzpomíná na pobyt Šárka Vaníčková.

„První problém byl při příletu s delegátem, kterému nebylo rozumět. Rozdal nám papíry s nápisy „dobrý den" a podobně. Poté oznámil: „Mám pro vás dvě zprávy. Špatnou, že nemáme hotel, a dobrou mám pro vás jiný."

Třem rodinám tak nezbylo nic jiného, než jít s delegátem a věřit v odpovídající kompenzaci. Následoval ale šok. „Odvezli nás do úplně prázdného hotelu, kde byla zajištěna pouze polopenze. Cestu od hotelu v nějaké chudinské čtvrti lemovala spousta odpadků," dodává Šárka Vaníčková.

Po výměně názorů nakonec cestovní kancelář ustoupila a rodiny odvezla jinam. „Pro představu to bylo něco jako ubytovat se na Ještědu, ze kterého by jste se měli dolů chodit koupat. V požadavcích jsem měla kvůli dětem písčitou pláž u hotelu. Pláž ve finále nebyla vůbec žádná, šlo jen o zatopené kostky, za které se vázaly lodě. Jejich luxusní dodávka, co nás měla svážet k moři, nakonec byl starý rezavý automobil pro osm lidí, do kterého se jich ve finále cpalo mnohonásobně víc, než jakou měl kapacitu," doplňuje .

Tu zaráží především chování delegáta, který se celý pobyt v hotelu neukázal. Zdravotní komplikace dětí tak musela řešit sama na vlastní pěst. Hledání lékaře a domluva s ním zůstala na rodině.

Zcela opačný názor má na poskytnuté služby cestovní kancelář Azur Reizen. „Bohužel hotel přijal více rezervací, než byla jeho kapacita. Vzhledem k tomu, že jsme se o této skutečnosti dozvěděli až ve chvíli, kdy byli klienti již na cestě, nemohli jsme je informovat předem. Byla dodržena jak kategorie, tak typ stravování," vyvrací tvrzení nespokojených klientů Tomáš Havlovic, manažer destinace cestovní kanceláře Azur Reizen.

Ojedinělý případ?

Podobná situace se podle něj stává jen zřídka. Chyba přitom většinou bývá na straně hotelu, nikoliv cestovní kanceláře. „Přes veškerou naši snahu se bohužel někdy stane, že hotel přijme a potvrdí více rezervací, než je jeho skutečná kapacita, což se tak stalo právě v případě tří rodin. Pokud se toto stane, vždy se snažíme pro naše klienty zajistit adekvátní ubytování za pokud možno stejných nebo často i lepších podmínek. V našem případě nakonec klienti bydleli v hotelu o kategorii vyšší než původně zakoupený hotel," pokračuje Tomáš Havlovic.

Podle něho není pravdivá informace o poskytnutých službách. „Klienti měli zajištěno stravování formou all inclusive. Ke vzdálenosti od pláže je třeba si uvědomit, že hotely na Krétě jsou v hlavní sezoně hodně obsazené a navíc hotelů, které nabízejí pokoje pro čtyřčlennou rodinu, jako byli naši klienti, v Řecku není mnoho, takže najít volný pokoj v hotelu, který by měl shodné umístění a stejnou vzdálenost od pláže jako původně zakoupený hotel, nebylo v daném termínu možné," dodává.

Neustupovat

Podle cestovní kanceláře nemají klienti nárok na jakoukoliv kompenzaci, jelikož pobyt proběhl podle smluvních podmínek.

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur radí neustupovat. „Jediná možnost pro klienty, kteří si stěžují na služby, je reklamace. I když cestovní kancelář reklamaci odmítá, je nejlepší doložit vše fotografiemi, svědky a podobně. V každém případě by měla cestovní kancelář řešit oprávněnou reklamaci finanční kompenzací a klienti by určitě neměli být spokojeni s prvním odmítnutím. Pokud by se s cestovní kanceláří nedohodli a měli dostatek důkazů pro špatně poskytnuté služby, je nutné se pak obrátit na soud," radí Soňa Brandeisová z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Podle ní není tento případ jediný, procento reklamací ale není velké.

Radou pro všechny je internet, který může ledacos napovědět. Nelichotivé hodnocení si klienti většinou nenechávají jen pro sebe.

S cestovní kanceláří se Vaníčkovi zatím snaží dohodnout mimosoudně. Rodina žádá vrácení 30 procent z celkové částky, tedy zhruba 16 500 korun.