O středečním rozhodnutí odvolacího soudu informovala Česká televize. Krajský soud 12. července zasedal kvůli odvolání žalobkyně, obžaloba opakovaně navrhovala nepodmíněný trest a náhradu škody. Mach má podle dnešního rozhodnutí soudu zaplatit Severochemě 32 milionů korun a pojišťovně 125 milionů korun. Škodu soud uznal i celní správě, a to ve výši 117 000 korun.

Mach ve středu v závěrečné řeči zopakoval, že svého činu lituje a že se to mohlo stát komukoli, kdo by na pracoviště přišel, uvedla ČT. Vynesený rozsudek ale komentovat nechtěl. Proti rozhodnutí už není odvolání, obžalovaný si může po doručení rozsudku podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Státní zástupkyně Jana Sedláčková ČT řekla, že je s rozsudkem spokojena.

Požár v areálu liberecké Severochemy.
Za požár v liberecké Severochemě má muž zaplatit přes 157 milionů

Požár zachvátil Severochemu 29. května 2017. Oheň se rychle šířil a provázely ho výbuchy sudů naplněných chemikáliemi. Požár byl tak intenzivní, že ho nebylo možné z krátké vzdálenosti hasit pěnou, jak je obvyklé, ale šlo to jen zdálky. Požár zasáhl sklad hořlavých kapalin a část výroby. Záchranná služba odvezla z areálu lehce popáleného Macha a zraněn byl i jeden z hasičů. Na místě zasahovalo okolo 120 hasičů a byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu. Policie tehdy evakuovala z továrny a jejího okolí 50 lidí.

Policie dospěla k závěru, že požár vznikl při pokusu Jiřího Macha ukrást chemikálie zhruba za 3000 korun. Podle obžaloby vznikl elektrostatický náboj, když stáčel do devítilitrového kanystru ředidlo.