Ta ani ne den po druhé anonymní výhrůžce, která podnik postihla v pondělí kolem druhé hodiny ranní, dopadla samotného aktéra. „Jedná se o devatenáctiletého muže, který ve firmě pracoval. Možná to byl pouhý vtip, možná to měla být osobní msta, každopádně šlo o zkratovité jednání, kterého zadržený velmi lituje," informovala novináře mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová. Podle informací serveru Požáry.cz jde přitom o dobrovolného hasiče, který se prostřednictvím vzkazu omluvil.

Proč dvakrát hrozil bombami firmě, ve které pracoval, si nedovede vysvětlit. Ve vzkazu, který redakci Požáry.cz zaslal, uvedl, že za vším byly rodinné problémy. Kriminalistům se přiznal, že nedomyslel, co všechno svým jednáním způsobí.

Policisté ho obvinili ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy. V případě odsouzení může ve vězení strávit až pět let. Vyšetřován je na svobodě. Škoda, kterou společnosti způsobil, dosáhla podle policie několika stovek tisíc korun.

Dvě evakuace během sedmi dní

První anonymní výhrůžka dorazila do společnosti v pondělí 16. března. Před polednem přišel směnovému mistrovi e-mail se zprávou „Máte ve firmě bombu". Vedení společnosti nenechalo nic náhodě a neprodleně se obrátilo na policii. Evakuace se týkala kolem pětasedmdesáti zaměstnanců. Policisté v rámci bezpečnostního opatření uzavřeli i okolní silnice. A to pro veškerou dopravu, od kruhového objezdu v ulici České mládeže poblíž prodejny Sconto, až po kruhový objezd, s výjezdem do ulice Kubelíkova. Zázemí v chladném počasí poskytl evakuovaným pracovníkům speciální hasičský autobus, který z tohoto důvodu dorazil z jablonecké stanice.
Bezpečnostního opatření se mimo jiné zúčastnili i liberečtí profesionální hasiči.

Druhá bombová výhrůžka nepřišla 23. března kolem druhé hodiny ranní e-mailem, ale sms zprávou na služební telefon jedné z pracovnic. Stálo v ní, že v areálu společnosti je uložen nástražný výbušný systém. Žena se proto obrátila na policii. K fabrice vyrazily nejen desítky policistů, ale i dvě jednotky hasičů včetně autobusu. Tentokrát se do něj ukrylo padesát sedm lidí.

Bezpečnostní opatření opětovně uzavřelo nejbližší okolí včetně přilehlých silnic. Řada řidičů si ale z policejních zátarasů nic nedělala. Ba naopak se je snažila objet přes jiná místa. A to za cenu porušování dopravních předpisů. „Disciplinovanost lidí je v těchto případech velmi důležitá. Platí to i pro oznámení o uložení výbušnin v prostorách obchodních center. Lidé totiž mnohdy nepřikládají výhrůžkám patřičnou důležitost a za každou cenu se snaží dostat do vymezeného prostoru nebo v něm nadále setrvávat," upřesnila Šrýtrová s tím, že policisté podobné bombové hrozby nepodceňují.

„Jde o velmi závažnou trestnou činnost, při které je nutné v co nejkratším čase zajistit co největší počet sil a prostředků všech složek Integrovaného záchranného systému. A to i přesto, že by zrovna mohly působit tam, kde by byla opravdu potřeba," sdělila. Mladík si podle policie myslel, že se na něj nepřijde. Jenže se přepočítal. Nepomohlo mu ani, že se po odeslání anonymní výhrůžky snažil zbavit SIM karty, kterou rozlámal a spláchl do záchodu a mobilního telefonu, který při evakuaci hodil do potoka.

Škody, které firmám při podobných případech vznikají, bývají vysoké. Často vlivem toho dochází k zastavení kompletní výroby, čímž firmy přichází o zisky. Výši škod může například ovlivnit i způsobená uzavírka silnic v okolí. „Omezení, která v těchto případech děláme, jsou v zájmu bezpečnosti lidí. Ti by je rozhodně neměli brát na lehkou váhu," upozorňuje mluvčí.

Policejní pyrotechnik v podniku nezasahoval. Deníku se podařilo zjistit, že na místo by se povolal pouze tehdy, pokud by psovodi, kteří celý podnik prohledávali, našli podezřelý předmět. To se ale nestalo. Nic podezřelého, ani bomba, uvnitř nebyla. Krajské ředitelství policie v Libereckém kraji vlastním pyrotechnikem ani nedisponuje. Dojíždí sem z Prahy a Teplic.