„Jedná se o tragickou událost pro obě strany, ve které nikdo, ani obžalovaný, není žádný zločinec. Nezjistili jsme však žádné pochybení na straně okresního soudu,“ sdělil soudce František Boštík. Podle něj okresní soud provedl dokazování v plném rozsahu. „Vyslechnul všechny svědky, kteří se mohli relevantně vyjádřit,“ vysvětlil soudce rozhodnutí senátu.

K neštěstí došlo loni 29. ledna, kdy kolem desáté hodiny dopoledne sjížděl 50letý muž sjezdovku Liberecká. V nepřehledném úseku mezi spodní částí lánové dráhy Černý vrch s křížením se sjezdovkou Skalka narazil do čtyřkolky Horské služby. Ta jela zrovna na pomoc s transportem pacienta, který se nacházel v nepřístupném terénu. Záchranář údajně viděl lyžaře na 50 metrů, srážce už však zabránit nedokázal. Podle obžaloby došlo z jeho strany k pochybení, protože použil pouze světelnou signalizaci ale ne zvukovou.

Soud. Ilustrační foto.
Záchranář dostal za smrt lyžaře podmínku. Odvolal se

To, jak poukázal soudce, bylo podle znaleckého posudku rozhodující, protože došlo ke zkrácení doby, kdy měl lyžař možnost reagovat. Podle dalšího znalce však rychlost, kterou lyžař jel, neodpovídala podmínkám na sjezdovce. „Podstatnější je ale pochybení, že čtyřkolka nehoukala,“ dodal soudce. U předchozího hlavního líčení vypovídaly dvě skupiny svědků, jejichž výpovědi se diametrálně rozcházely. První vylíčili, že čtyřkolka nehoukala, druzí že ano. Jedna svědkyně se dokonce podle soudce přihlásila poté, co se v médiích dočetla, že byla houkačka zapnutá.

Záchranář od počátku svou vinu odmítá. „Celé situace je mi líto. Celý život se lidem snažím pomáhat. Nejsem si vědom pochybení,“ sdělil ve středu u soudu. Po skončení jednání se už k verdiktu soudu odmítl vyjádřit, stejně jako další členové Horské služby. Tehdejší ředitel Sportovního areálu Ještěd (SAJ) Jan Svatoš už dříve potvrdil, že se v případě obžalovaného jednalo o zodpovědného záchranáře. „Zrovna tento zaměstnanec často houkal, i když nemusel,“ sdělil tehdy. Podle bývalého ředitele byla v daném úseku upozornění, aby zde lyžaři nejezdili rychle.

Horská služba ČR.
Za smrt lyžaře může podle policie řidič čtyřkolky

Tento případ nebyl první podobnou tragédií, k níž na svazích Ještědu došlo. Před třinácti lety zde zahynula podobným způsobem 31letá žena, která narazila do terénního auta a v nemocnici pak podlehla těžkým zraněním. Řidič byl tehdy zproštěn obžaloby. K události došlo na místě, kde se křížila Televizní cesta se sjezdovkou. Později zde SAJ postavil tunel.

Současným provozovatelem Ještědu je společnost Tatra Mountain Resorts (TMR), která areál převzala před loňskou sezónou. Firma má v plánu postupně rozšiřovat sjezdovky, které jsou podle jejich vedení úzké a nebezpečné.