Pět klasických loupeží a jedna loupež na finančním ústavu, na více se lumpové na Semilsku v roce 2011 nezmohli. A to je dobře, protože se tím zlepší statistiky celého Libereckého kraje.

V České Lípě loni naopak evidovali policisté 41 loupeží, také jedno přepadení finančního ústavu, v Jablonci nad Nisou dokonce došlo k 50 loupežím a k jednomu přepadení finanční instituce. V oblasti velkého krajského Liberce lumpové provedli 82 loupeží, ale nepřepadli žádnou banku, ani poštu.

Pokud se sečtou všechny okresy dohromady, Semilsko průměr poněkud zlepšuje menším počtem loupežnických deliktů. Feminizace lupičských lumpáren je minimální. V případech, kdy policie odhalila pachatele loupeží, z policejní evidence vyplývá, že v České Lípě se podílela na zlých věcech jenom jedna loupežnice, v Liberci čtyři ženy.

Mládež byla naopak aktivnější. V semilském okresu policie vyšetřovala dva loupežníky mladší patnácti let, v Jablonci nad Nisou jeden lupič byl mladší osmnácti let, v Liberci mezi lupiče patřilo sedm dětí pod patnáct let a dva ve věku do 18 let. V České Lípě policie vyšetřovala dvě děti a tři lupiče do 18 let.

Pokud v semilském okresu lupiči připravili své oběti jenom o devět tisíc korun, zatím co na Jablonecku počítali policisté milionovou ztrátu, není na tom nic divného. Pokud zloděj, který ukradne v obchodě věci za 300 korun se dopustil jenom přestupku, když ale někdo přepadl seniorku a oloupil ji násilně o kabelku a pár drobných, a škoda je také 300 korun, tak v druhém případě jde o loupež a byť byla škoda minimální, hrozí lupiči za násilné přepadení řada let za mřížemi.