Spolupracující obviněný František Hippmann ve středu popsal, jak skupina fungovala. Další obžalovaní odmítají, že by tvořili gang. Zpochybňují i množství údajně vyrobených drog. Hlavní líčení bude pokračovat za týden.

Vrchní soud rozsudek zrušil

Krajský soud loni obžalovaným uložil tresty od tří do 15 let, vrchní soud ale rozsudek kvůli procesním vadám zrušil a případ vrátil do Liberce i k doplnění dokazování. Jedním z důvodů bylo, že se před soudem nečetly výpovědi obžalovaného Františka Hippmanna z přípravného řízení, které se odlišovaly od toho, co vypovídal před soudem.

Právě Hippmann se po zadržení rozhodl s policií při vyšetřování spolupracovat.

Včera ho soudce znovu vyslechl, a četl i jeho předchozí výpovědi, z nichž bylo patrné, jak skupina fungovala.

Super případ

Podle kriminalistů, kteří skupinu v roce 2012 zadrželi, se jedná o největší podobný případ v Libereckém kraji a patří i k největším v Česku. Skupinu podle Hippmanna řídil Ryžák. Ostatní buď nakupovali a dováželi léky s pseudoefedrinem z Polska, nebo z nich v Jablonci nad Nisou, Liberci a Hrádku na Nisou vyráběli pervitin.

Hippmann ve středu u soudu potvrdil, že viděl, jak se droga vařila. Z jedné várky dokázali podle něj vyrobit i 800 až 1000 gramů pervitinu. „Jednou jsem u Ryžáka viděl i přes kilo pervitinu," řekl.

Pervitin vařili Michal Kerner a Michal Kulhavý, kteří si odpykávají ve věznice Rýnovice tresty za jiné drogové delikty.

Každý sám?

Výrobu drog ani jeden z nich včera nepopřel, tvrdí ale, že Hippmann lže. Ryžák je prý neúkoloval, každý z nich pracoval sám. Vše potřebné k výrobě si také zajišťovali sami.

Popírání, že by je někdo úkoloval, je pro obžalované důležité, protože tím se snižuje jejich vina. Pokud by každý jednal sám za sebe, nešlo by o organizovanou skupinu, a obžalovaným by hrozil nižší trest.

Odmítají zároveň, že by vyrobili kilogramy drog, jak to vyplývá z Hippmannovy výpovědi. Kerner přiznal, že Ryžákovi dodal v pěti až šesti případech dohromady do kilogramu pervitinu. Kontaktoval ho sám, když hledal odběratele. „Měl jsem u něj jistotu, že drogy vezme," řekl včera u soudu. Ryžák mu platil většinou 500 korun za gram, jednou mu za 36 gramů nechal motocykl. Kulhavý uvedl, že vyrobil dohromady 400 gramů, Ryžák mu za gram platil 400 korun.

Ryžákův protiútok

Ryžák se včerejšího líčení na vlastní žádost nezúčastnil. Dříve se v kauze hájil tím, že s pervitinem obchodoval na pokyn někdejšího vrchního rady Národní protidrogové centrály Miroslava Vogela, aby snáze pronikl do drogového podsvětí.

Vogel byl na základě tvrzení Ryžáka obviněn, pražský soud ale policistu zprostil obžaloby, protože neuvěřil výpovědi Ryžáka. Policie Ryžáka na sklonku loňského roku kvůli drogám znovu zadržela. Proto visí i otazník nad Ryžákovou důvěryhodností.

V případu figurují ještě Jakub Jon, který podle spisu vypomáhal při vaření a prodeji, a Nikola Müllerová, jež prý byla kurýrem a dovozcem léků z Polska.