„Celková částka z ministerstva činí 558 tisíc korun. K tomu na dané projekty přispěje také Statutární město Liberec a samotná městská policie, a to sumou 300 tisíc korun,“ vyčíslila tisková mluvčí libereckých strážníků Daniela Bušková. „Celkem jsme žádali o peníze na 7 projektů. Schváleny byly 4 předložené projekty,“ doplnila.

Zavedou tísňový servis pro seniory

Většinu plánovaných projektů uskuteční strážníci do konce listopadu tohoto roku. Za nejnáročnější považují zřízení nového bodu kamerového systému, jemuž bude předcházet výběrové řízení.

„Bude rozšiřovat stávající kamerový systém. Cílem je snížení kriminální aktivity v této lokalitě, neboť se jedná o rušnou křižovatku v centru města, park u řeky Nisy a oblast pěší zóny s velkým pohybem osob v ulici 1. máje, Na Rybníčku a okolí. Jedná se o nový kamerový bod, který zvýší bezpečnost v tomto místě,“ upřesnila mluvčí Daniela Bušková.

Mezi projekty městské policie je také Informační tísňový servis pro seniory. Strážníci zřídí kontaktní telefonní linku na principu call-centra, na níž si budou moci senioři ověřit, zda údajní pracovníci vodáren či plynárny, kteří se k nim snaží dostat do bytu, skutečně u dané společnosti pracují. Tak lidé zjistí, zda se za servisního technika nevydává třeba podvodník.

Servis bude využívat zpracovanou databázi pracovníků vodárenských, energetických a plynárenských společností, České pošty a dalších organizací. Pomůže odhalit osoby, které se za tyto pracovníky vydávají a chtějí se pod nějakou záminkou dostat do bytu seniorů a zneužít důvěřivosti seniorů a okrást je. Mezi další projekty městské policie, které ministerstvo podpořilo, patří také Kurzy sebeobrany pro ženy.