„Obžalovaný poškozeného opakovaně bil pěstí a lokty do hlavy, břicha, hrudníku, dolních i horních končetin. Udeřil ho i francouzskou holí. Způsobil mu poškození mozku a další vážná zranění. Posléze ho v domě zamkl a nechal ležet, aniž by mu poskytl pomoc,“ sdělila státní zástupkyně Petra Pazderková s tím, že napadený přežil jen díky zásahu policie a zdravotníků.

Obžalovanému hrozí vězení v délce od 12 do 20 let. „Jsem názoru, že čin spáchal s rozmyslem. Dle důkazů to vypadá, že, napadený utrpěl zranění trvalého charakteru,“ dodala státní zástupkyně.

Jan Holický důrazně odmítl některé části obvinění. S poškozeným se seznámil v baru, který provozoval a podle jeho slov se oba muži spřátelili. Svěřoval se mu s problémy, které měl v pracovním i osobním životě. „Měl jsem ke Standovi velkou důvěru, považoval jsem ho za přítele, pomáhal jsem mu a půjčoval peníze. Ta pomoc byla oboustranná,“ vypověděl obžalovaný s tím, že se vždy snažil pomáhat lidem kolem sebe. „Mé úmysly nebyly nikdy nikoho poškodit. Vše se nakonec obrátilo proti mně a mé rodině. Můžu si za to sám,“ povzdychl si.

Jak sám obžalovaný přiznal, před samotnou událostí neustál tlak a hádky s manželkou, které se týkaly převážně peněz. „Šokující pro mě bylo, když jsem se dozvěděl, že má Stanislav převzít bar. Naprosto mě to zdrtilo a situace ve mně vyvolala zklamání, hrozný vztek a ztrátu důvěry,“ svěřil se Holický.

Ilustrační foto
Bitka u muzea. Agresivní výrostci si odnesli od libereckého soudu podmínku

Přiznal, že připravoval dlužní úpis a směnky. Pokud by je kamarád, který se měl před ním skrývat a vyhýbat se mu, odmítl podepsat, chtěl podat trestní oznámení týkající se zpronevěry a krádeže. „Popustil jsem uzdu svému vzteku a vášni pro alkohol. Rozhodně jsem ho ale nikam nelákal. Choval se ke mně arogantně a obvinil mě, že jsem způsobil už dost problémů,“ popsal začátek střetu obžalovaný.

„Absolutně jsem netušil, že člověka takto zřídím. Vyprovokoval mě urážkami a narážkami na mou ženu,“ dodal. Odmítl ale, že by napadaného nechal ležet a zamkl v domě. „Nedržel jsem ho tam násilím, první pomoc jsem mu poskytl. Zastavil jsem mu krvácení z hlavy a nosu a omyl jsem ho. Rozhodně jsem ho nechtěl připravit o život,“ zdůraznil Holický s tím, že napadený prý odmítl nabídku odvozu k lékaři.

Během líčení vypovídal i znalec, který na základě lékařských zpráv a fotodokumentace konstatoval, že poškozený mimo jiné utrpěl těžké poranění mozku s vážnou poruchou mozkových funkcí a mnohačetné zlomeniny v obličeji. V souvislosti se zraněním hrudníku se u zraněného projevila vážná porucha dechových funkcí.

Kamioňák řídil pod vlivem alkoholu. Ilustrační foto.
Z Polska rovnou do cely. Kamioňák v Hrádku nadýchal po poledni skoro dvě promile

„Ze soudně-lékařského hlediska se jedná o těžká poranění, která vedla k ohrožení života poškozeného a bez léčby by nastala smrt,“ shrnul David Vajtr s tím, že v případě otoku mozku nastává časem bezvědomí. Vyvrátil tak tvrzení, že by s ním byl poškozený schopen komunikovat druhý den po incidentu. „Otok mozku se mohl však rozvinout ještě dříve,“ upřesnil s tím, že záchranáři nalezli oběť ve stavu hlubokého bezvědomí a s proleženinou.

Přátelé začali 41letého muže z Frýdlantska pohřešovat ve čtvrtek 13. dubna a obrátili se na policii. Objevilo se podezření, že se mohl stát obětí únosu jeho o šest let staršího společníka. Nalezení oběti a zadržení útočníka předcházela rozsáhlá pátrací akce, do které se v okolí Hejnic okamžitě zapojila pořádková policie z příslušného obvodního oddělení, ale také psovodi a liberečtí kriminalisté.

„V průběhu pátrání po pohřešovaném se nám podařilo získat důležité informace, mezi kterými bylo také zjištění, že pohřešovaný má být ve sporu s dalším mužem, který je majitelem legálně držené zbraně,“ informoval tehdy krajský mluvčí policie Vojtěch Robovský. Z tohoto důvodu vyhodnotili případ jako neodkladný. „Povolali jsme na místo také zásahovou jednotku Ústeckého kraje,“ dodal.

Možná vám uniklo: Partička mužů zbila taxikáře v centru Liberce. Skončil na ambulanci

Zdroj: KŘP LK