Václav Rác se zodpovídal z vraždy dvaašedesátiletého souseda v liberecké čtvrti Kateřinky. Podle spisu loni 24. září střelil do hlavy souseda, s nímž měl dlouhodobé spory. Rozsudek není pravomocný. Rácovi hrozilo až 20 let vězení.

Rác se k zastřelení souseda přiznal, tvrdil ale, že nešlo o úmysl a vystřelil v obavě o svůj život. Hájil se tím, že vystřelil bez míření. Podle obžaloby ale ani poté sousedovi pomoc nepřivolal. „Zastřelil jsem člověka, jsem si toho vědom, reakce to byla příšerná, pud sebezáchovy. Už bych to neudělal. Musel jsem se bránit, šel proti mně. Ta věc se neměla, nemusela se stát," řekl dnes u soudu Rác.

Podle obžaloby se Rác loni 24. září pohyboval na okraji sousedova pozemku, když se snažil vytvořit drenáž u svých garáží, aby na ně netekla voda ze svahu patřícího sousedovi. Napoprvé ho soused vykázal. Rác sice odešel, ale pak se vrátil, aby drenáž dodělal. Když přišel soused podruhé, byl Rác podle svých slov v rohu, neměl kam utéct a bál se, že ho soused napadne. Vytáhl proto pistoli, kterou si před tím vzal, a zastřelil ho jednou ranou do čela. Poté, podle spisu, se snažil tělo zakrýt pod zeminou. Rác tvrdil, že se na něj z prudkého svahu sesunula sama.

Na jeho čin se přišlo až po několika hodinách. Když zastřeleného muže jeho manželka a syn nemohli nikde najít, zavolali na linku 158 a spolu s policisty ho nalezli mrtvého za garáží.

Ilustrační snímek.
Liberečané kupují padělané cigarety ve velkém, ukázal unikátní výzkum

Spor mezi oběma muži začal před více než deseti lety, kdy Rác koupil od města pozemky pod garážemi, které vlastnil. Jeho soused byl tehdy neúspěšným žadatelem o tyto pozemky. U soudu Rác tvrdil, že ho soused chtěl odtamtud "vyštípat". Podle syna poškozeného to byl naopak Rác, kdo dělal problémy.

Státní zástupkyně v závěrečné řeči uvedla, že se obžalovaný dopustil dvou trestných činů, připomněla také jeho cynické poznámky, absenci sebereflexe nebo že se dosud neomluvil rodině poškozeného. Rác se zodpovídá zároveň i z nedovoleného ozbrojování. Podle obžaloby měl kromě pistole i další střelné zbraně a množství střeliva.

Znalec dříve potvrdil, že Rác skoro nic nevidí. Podle obžaloby ale Rác spáchal vraždu s rozmyslem nebo po předchozím uvážení. Státní zástupkyně v závěrečné řeči také uvedla, že přestože obžalovaný trpí oční vadou, je schopen vykonávat činnosti jako člověk se zdravým zrakem. Podle ní svoji oční vadu zveličuje. Zmínila, že například samostatně studoval spis, nepoužíval při tom brýle ani lupu.