V jednom z libereckých paneláků policisté odhalili výrobce drog, od kterého je stopy dovedly až k organizované skupině. V minulých dnech zadrželi čtyři lidi. Vrchní komisař následně obvinil sedmatřicetiletého hlavního podezřelého a jeho o šest let mladší společnici ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což jim v případě uznání viny může hrozit trest odnětí svobody v rozmezí od 10 do 18 let. Další dva ze skupiny, sedmatřicetiletý a šestatřicetiletý muž, jsou na návrh komisaře ve vazební věznici. Hrozí jim trest odnětí svobody od 2 do 10 let, respektive od 1 do 5 let.

Krajský TOXI tým opět zasáhl proti výrobcům a distributorům drog

Zdroj: Youtube

„Do povědomí krajských specialistů se jeden z mužů dostal už letos v dubnu, kdy na sebe upozornil tím, že neodbornou manipulací s chemikáliemi způsobil požár v přízemním bytu panelového domu v Liberci,“ uvedl policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Tehdy na místo vyjížděli hasiči, ale muži se před jejich příjezdem povedlo požár zlikvidovat. Při vyklízení bytu ho ale někdo viděl, když ven vynášel množství neznámé červené látky.

Zajistili nelegální varnu

„Následným ohledáním místa činu přivolaní policisté zjistili, že v bytě začalo hořet kvůli manipulaci s červeným fosforem, který se využívá k nelegální výrobě metamfetaminu. Nelegální varna byla na místě požářiště zajištěna, podezřelý muž byl vyslechnut a následně propuštěn na svobodu,“ popsal Robovský.

Mezitím ale stopy z místa vyhodnocovali odborníci z Kriminalistického ústavu v Praze, kteří potvrdili podezření kriminalistů, že v bytě skutečně mohlo docházet k výrobě drog, konkrétně metamfetaminu, a navíc po kilech.

Městská policie Liberec, ilustrační foto.
Všímavý strážník chytil muže, který nechtěl nastoupit do vězení

Liberečtí kriminalisté tedy pokračovali ve vyšetřování a shromažďovali důkazy a další poznatky. Zjistili, že podezřelý muž ve své nelegální činnosti i nadále pokračuje, a případ tak překvalifikovali na podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Operace Rapyd

„V tu chvíli se do prověřování vložili kriminalisté z krajského Toxi týmu. Rozeběhla se operace s krycím názvem Rapyd. Kriminalisté zjistili, že muž z důvodu svého konspirativního smýšlení často střídal místa výroby a zapojil do celého procesu výroby a distribuce metamfetaminu i další osoby,“ přiblížil další postup policie mluvčí.

Akce vyvrcholila 21. listopadu, kdy už měli kriminalisté dostatek důkazů. Ve spolupráci se Zásahovou jednotkou Ústí nad Labem specialisté z krajského Toxi týmu podezřelého chytli přímo při výrobě drog. Odpařoval na varné misce již hotový produkt, který by v případě dokončení této poslední fáze výrobního procesu vážil 220 gramů. Při pouliční distribuci by takové množství metamfetaminu mohl prodat za částku 250 tisíc korun.

Ilustrační foto
Bezpečný region? Mordů v Libereckém kraji je oproti zbytku republiky méně

„Přistihnout pachatele přímo při výrobě drog není pro kriminalisty ničím jednoduchým. V tomto případě to bylo o to složitější, neboť hlavní podezřelý své protiprávní jednání velmi konspiroval,“ zmínil vedoucí Toxi týmu Libereckého kraje Pavel Folprecht.

Deset domovních prohlídek

Při zásahu byli zadrženi další tři lidé a bylo provedeno deset domovních prohlídek. Kriminalistům se podařilo odhalit tři nelegální varny metamfetaminu. U hlavního aktéra celé kauzy byla mimo jiné zajištěna také finanční hotovost ve výši 250 tisíc korun, kterou získal touto nelegální činností.

„Samotná dokumentace trestné činnosti celých zločineckých skupin je pro Toxi tým vždy velice složitým a časově velmi náročným procesem. Avšak za účelem snižování dostupnosti drog, což je naším hlavním úkolem, je v Libereckém kraji procesem nejúčinnějším,“ dodal Folprecht.