Sedmdesátiletý muž se rozhodl, že zlikviduje vzrostlý jasan na svém pozemku. Stínil mu do oken. Jenže jasan nebyl žádný malý stromek. Když padal, špičkou zavadil o dráty elektrického vedení. Zajiskřilo se a okolí Smržovky bylo bez proudu.

Takových kuriozit přinesl rok 2011 celou řadu. Hasiči například pořádali hon na papouška. Jedné ženě z Liberce totiž uletěl papoušek a usadil se na stromě. A ji nenapadlo nic jiného, než zavolat hasiče. Ti se sice snažili a do koruny stromu vyjeli s žebříkem i majitelkou, ale snaha přišla vniveč. Papoušek svou nově nabytou svobodu nepustil a odletěl.

Úsměvnými nepříjemnostmi si prošli i někteří řidiči. Šestašedesátiletému muži se ve Slunečné samovolně rozjelo auto. Tedy samovolně, muž nejspíš špatně zabrzdil. Auto se zastavilo až o sloup elektrického vedení.

Jiného řidiče zase v Pěnčíně tak vystrašil radar měřící rychlost, až havaroval. „Tak intenzivně sledoval ceduli s měnící se rychlostí, že nekoukal na cestu a narazil do zadní části vozidla odstaveného na kraji silnice,” konstatovala mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Odstavené vozidlo značky Peugeot bylo po nárazu odhozeno vpřed, kde porazilo dopravní značku přechod pro chodce, a poté ještě narazilo do stěny domu vedle silnice.

Neštěstí může v autě přinést i poslech neoblíbené rádiové stanice. Tento případ se odehrál v Krásném Lese. „Byl tak zaměstnán laděním, že při projíždění pravotočivé zatáčky sjel vlevo mimo komunikaci a přední částí vozidla narazil do stromu,“ uvedla Knopová.

Úsměvy, a někdy možná i hlasitý smích, vzbuzují hlášky lidí, kteří volají do pojišťoven. Například pojišťovna Allianz každoročně nashromáždí mnoho legračních „hlášek”, které klienti mysleli zcela vážně.

„Svědka nehody jsem měl, ale když jsem ho požádal o svědectví v můj prospěch, řekl pouze, že má svých starostí dost a že už jednou seděl,“ líčil svůj problém jeden z motoristů. Jinému zase vykradli karavan. „V obytném přívěsu byla sada nádobí, dva spací pytle, nějaké konzervy a rozehraná šachová hra. Zmizelo všechno vyjma několika piónů a střelce, kteří se skryli na podlaze.“

A do pojišťovny volali i tací, kterým vykradli byt nebo chalupu. „Okno do chalupy rozbily kroupy, ostatní bylo dílem náhodného zloděje.“

Vniveč přišla i rodinná práce. „Zídku jsme stavěli s manželkou a synem svépomocí. I přes maximální pozornost při stavbě se přes noc zřítila na sousedův pařník. Jeho neadekvátní reakcí nám však zase naházené cihly znehodnotily sazenice kedlubnů a ředkviček.“

Jiný nešťastník se snažil zabránit vytopenému domu. Marně. „Škodě jsem se snažil zabránit, ale bez francouzáku se ta voda prostě zastavit nedala.“