Z řady policejních zpráv občas vykouknou takové, které zarazí na první pohled. Je s podivem, co všechno se může odehrát. Některé případy udivují i policisty, kteří se přitom setkali již téměř se vším.

Zřejmě tím nejkřiklavějším případem je krádež hřbitovní branky. Zdá se to neuvěřitelné? Opravdu zmizela. Zloděj si navíc pro svou krádež vybral svátek Památka zesnulých, 2. listopad. Kradl v Radvanci na Českolipsku. Zalíbila se mu jedna za tří hřbitovních branek od uměleckého kováře.

„Zatím netušíme, zda branka putovala ze hřbitova rovnou do některé z výkupen barevných kovů nebo na soukromý pozemek, kde bude i nadále plnit svou původní funkci,“ uvedla mluvčí policie v České Lípě Ivana Baláková.

Vyšetřování ve výkupnách kovů už policisté zahájili, zatím bez úspěchu. Místnímu obecnímu úřadu vznikla krádeží škoda ve výši 10 tisíc korun. „Zloději se dneska asi nezastaví před ničím a respekt k poslednímu místu odpočinku bychom u nich hledali marně,“ povzdychla si mluvčí.

Co kdyby začalo v domě hořet? Na chodbách jsou hadice, kterými se dá hasit. Ale jen u některých domů. Někdo totiž požární hadice ukradl. Podobné případy se staly v Jablonci v Jizerské i v Liberci v Dobiášově ulici. Zloději museli prochodit celý dům. „Nejde však jen o hmotnou škodu, pachatel krádeže svým jednáním přímo ohrožuje bezpečnost obyvatel domu. Pokud by zde vypukl požár, požární hadice budou chybět!“ rozčiluje se mluvčí policistů Libereckého kraje Vlasta Suchánková.

Jinému zloději se zase zalíbil lustr v prodejně nábytku v Železném Brodě. Keramické svítidlo v ceně 2650 korun ale nezaplatil a chtěl ho ukrást, což se mu však nepodařilo. Jak chtěl poněkud neskladný lustr pronést, se již policisté nezmiňují. Z trochu jiné kategorie jsou případy, kdy občané vidí něco podezřelého, co se ale nakonec nepotvrdí.

Dvě takové situace prožili strážníci z Hrádku nad Nisou. Nejprve jim volal občan z Dolního Sedla, že se kolem chalupy u Štádlerů „motá“ podezřelý muž. Strážníci na místo vyjeli, ale ze zloděje se vyklubal zájemce o koupi domu. A i druhý případ skončil šťastně. Anonym oznámil, že kdosi krade plechy ze statku ve Václavicích. Tím zlodějem ale byl jen silný vítr.