Úlovek je výsledkem několikaměsíční spolupráce libereckých policistů a Zásahové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.
Informoval o tom Michal Hammer, tiskový mluvčí Národní protidrogové centrály.

„V březnu byly na hraničním přechodu Lanžhot příslušníky Celní správy ČR zadrženy dvě osoby, muž a žena v sedmém měsíci těhotenství. Tito se snažili na naše území propašovat z Turecka celkem 11 kilogramů heroinu zabalených do 45 balíčků, které byly ukryty v zadním nárazníku vozidla Škoda Octavia,“ informoval o části akce Michal Hammer.

Zadržení této dvojice a zajištění pašovaného heroinu, bylo vyvrcholením několikaměsíční operace NPC Praha a expozitury NPC Brno pod krycím názvem GERYK.

„V přímé souvislosti s jejich zadržením Celní správou došlo postupně k zadržení organizátora této trestné činnosti, bývalého důstojníka sovětské armády, a další spolupachatelky,“ poukázal Michal Hammer na akci, kterou mají na svědomí právě liberečtí kriminalisté. Jak dále doplnil, ze zajištěného množství 11 kilogramů heroinu se 40procentním obsahem účinné látky by bylo možné vyrobit 220 000 základní dávek heroinu v ceně přibližně 11 000 000 korun.

„Vzhledem k tomu, že v současné době má běžný heroin při pouličním prodeji obsah účinné látky mezi 4 až 12 procenty, dá se předpokládat, že by byl s největší pravděpodobností ještě naředěn, jeho cena by tak stoupla na 22 milionů korun a počet základních dávek by se zvýšil na 440 tisíc,“ upozornil Michal Hammer.

Všechny čtyři zadržené již obvinil policejní rada z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů podle § 187 odst. 1, odst. 2 písm. a), odst. 4 písm. c) trestního zákona, kdy jim hrozí trest odnětí svobody v délce trvání od 10 do 15 let. „Městským soudem v Brně byla na všechny čtyři pachatele uvalena vazba,“ uzavřel tiskový mluvčí Národní protidrogové centrály Michal Hammer.