„Skupina se v různých sestavách podle předem stanoveného plánu a při předem určené dělbě práce dopouštěla krádeží motorových vozidel v několika krajích České republiky,“ přiblížila mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová s tím, že se jednalo o krádeže v Ústeckém, Libereckém, Karlovarském a Středočeském kraji. Předmětem jejich zájmu byla zejména vozidla Volkswagen a přednostně se zajímali také o typy jako Sharan, Passat, Transporter, Octavia, Fabia a Audi.

Během celého tři čtvrtě roku, kdy se případem zabývali, severočeští policisté zjišťovali informace a zajišťovali důkazy. „Nyní bylo zadrženo pět mužů ve věku od třiceti do pětatřiceti let ze Šluknovského výběžku a bylo provedeno celkem jedenáct prohlídek bytových a nebytových prostor,“ dodala Jarmila Hrubešová.

Podle ní kriminalisté při odhalování zajistili velké množství věcí důležitých pro trestní řízení, jako například celá vozidla a části vozidel.

Škoda se vyšplhala na pět milionů

Zadržení muži dodávali odcizená vozidla překupníkům. Ve většině případů auta zbavili identifikačních znaků, rozebrali je na náhradní díly a prodali prostřednictvím inzerátů nebo trvalým odběratelům. „Nebo po změně identifikačních znaků auta opět přihlásili do provozu v České republice a prodali je jako legální vozidla dalším zájemcům,“ popsala další možnost prodeje policejní mluvčí.

Obviněným zatím kriminalisté prokázali sedmnáct případů odcizených motorových vozidel, jejichž hodnota se vyšplhala v součtu na téměř pět milionů korun.

Pětice mužů nyní čelí stíhání pro trestný čin účasti na zločinném spolčení, krádeže a podílnictví. Na všechny obviněné byla uvalena vyšetřovací vazba.
Uvedené počty skutků a výše škody však nejsou konečné, protože vyšetřování stále pokračuje.