Podle obžaloby způsobil bývalý náměstek primátora Pavel Krenk a tehdejší tajemník společnosti Sportovní areál Ještěd (SAJ) Jiří Zeronik Liberci škodu přes 8 milionů korun. Svým jednáním se měli dopustit podvodu a zneužití pravomoci veřejného činitele.

CHYBÍ ÚMYSL

„Chybí tady zásadní věc, a to je úmysl pachatele,“ vysvětlil soudce Petr Neumann, podle kterého se nepodařilo prokázat, že měli obžalovaní pomoci k majetku „nějakým Klusáčkům nebo nějakému Hanzlíkovi“.

„Kde se nic nestalo, nemůže dojít k odsouzení,“ okomentoval rozhodnutí soudu Krenk. Podle obžaloby však oba stáli za nevýhodnými machinacemi, při kterých například proběhla směna dodnes chátrající restaurace Berlín za zrekonstruovaný bytový dům v centru Liberce v hodnotě více než pět milionů korun.

PAVEL KRENK U SOUDU, který ho zprostil obžaloby.
Padne dnes rozsudek? Zeronik a Krenk znovu u soudu

K nevýhodným obchodům mělo docházet mezi lety 2003-2006, tedy v době, kdy se Liberec připravoval na Mistrovství světa v lyžování 2009. Obžalovaní od počátku vinu odmítají. Hájili se mimo jiné tím, že obžaloba operuje se skutečnostmi vztahujícími se k pořádání mistrovství, o nichž v té době nemohli vědět, jak dopadnou.

V rozsáhlé kauze, v níž figurovalo velké množství svědků, hrozil trest i bývalému primátorovi Liberce Jiřímu Kittnerovi. Žaloba na něj však byla stažena.

ŠPATNÝ ROZSUDEK

Osvobozující rozsudek pro bývalé politiky ODS, Krenka a Zeronika, padl už jednou. Vrchní soud v Praze jej však označil za špatný a nedostatečný. Včerejší rozhodnutí soudu není pravomocné, státní zástupce Miloš Klátik si nechal čas na rozmyšlenou. „Počkám na písemné vyhotovení rozsudku a zvážím, zda je na místě podat opravný prostředek,“ vysvětlil státní zástupce.