„Nevěděl jsem, že se s dětmi souložit nesmí," zaznělo v soudní síni při čtení výpovědi obžalovaného mladíka z přípravného řízení

„Nestalo se to, nic jsem neudělal," řekl u soudu Štafl. V roce 2011 při výslechu na policii ale mluvil o něčem jiném. „Bál jsem se policajtů, že by mě zmlátili," hájil se.

Obžaloba

Hlavní líčení s obžalovaným mladíkem pokračovalo včera u Krajského soudu v Liberci. Rozsudek ale nepadl, soudce po třech hodinách trvajícím jednání případ odročil na dvacátého listopadu, kdy budou vyslyšeni další svědci, rodiče jednoho z poškozených, kteří se ze včerejšího líčení omluvili.

Obžalovanému je kladeno za vinu, že měl v listopadu roku 2010 v bytě rodiny vylákat nezletilého chlapce do dětského pokoje, kde ho měl znásilnit.

„Řekl jsem mu, ať jde do pokoje, stáhne si kalhoty a slipy a lehne si na postel. Otočil jsem ho na bok a zneužil," řekl v srpnu 2011 při výslechu na policii obžalovaný Štafl.

Chlapec se bránil a rukama ho odstrkával. Samotnému svlečení se ale nebránil.

„Znám to z televize, sám jsem to ale nezažil," řekl policistům tehdy Štafl. Zrůdného činu se v roce 2010 měl dopustit i na dalším chlapci.

„Usnul jsem v obýváku. On mne přenesl do postele, svlékl mě a zneužil. Vzbudil jsem se bolestí," zaznělo včera v soudní síni při čtení výpovědi poškozeného chlapce.

Druhý z chlapců ale o zneužití tehdy nemluvil.

Z jeho čtené výpovědi totiž vyplynulo, že si na nic nepamatuje, že po něm obžalovaný Štafl nechtěl, aby si sundal kalhoty, ale ani on sám se před ním nesvlékl. Tehdy ale při výpovědi uvedl, že obžalovaného rád nemá, protože ho zfackoval.

Výslechy

Na programu včerejšího líčení byly i výslechy svědka Zdeňka Sládka, znalce, matky obžalovaného, jejího bývalého přítele a samotného Štafla.

Jako první na řadu přišel obžalovaný Štafl. Ze zdravotních důvodů ale nebyl schopný delší dobu stát na jednom místě, soudce Petr Neumann mu tak povolil při výpovědi sedět. Přesto se ale mladík vyjadřovat moc nechtěl. Mluvil stručně a velmi pomalu. Jak se následně ale ukázalo, mluvil i nepřesně. Některé z jeho odpovědí odporovaly následnému výslechu jeho matky.

Mladík před senátem oznámil, že studuje druhým rokem zemědělské učiliště v České Lípě a že se s poškozeným chlapcem nevídá, což ale jeho matka vyvrátila.

Před soudem vystoupil i Jaroslav Doleček, bývalý přítel matky poškozeného chlapce. Jeho výstup byl ale krátký. Před senátem jen řekl, že obžalovaný není jeho synem. „Ve společné domácnosti s jeho matkou jsem žil od jeho čtyř let," upřesnil Doleček. Dále využil svého práva a blíže nevypovídal.

Soudce Neumann proto přistoupil ke čtení výpovědi z přípravného řízení. Z tehdejší výpovědi Dolečka vyplynulo, že se snažil, aby obžalovaný chodil do školy. On mu ale bral cigarety a když mu Doleček navrhl, aby začal chodit do práce, tak to Petr Štafl odmítl. Že by byl jinak sexuálně orientovaný, si ale nevšiml.

Nahrávky z foťáku

Následoval výslech dalšího svědka, Zdeňka Sládka. Celý případ je totiž poněkud složitý. Ani jeden ze zneužitých chlapců se tehdy nikomu nesvěřil. Až později se jeden ze zneužitých chlapců svěřil právě Sládkovi, který s rodinou Štaflových krátce bydlel v jednom bytě. I on sám byl ale policí vyšetřován. „Říkalo se, že jsem zneužil děti, ale není to pravda. Pracoval jsem jako vedoucí dětského oddílu. Nějakému učiteli se asi nelíbilo, že jezdím s dětmi na tábory," vysvětloval Sládek možnou příčinu, proč byl ze zneužívání podezřelý i on. U včerejšího soudu mimo jiné zazněly dvě nahrávky, které Sládek natočil na digitální fotoaparát. Na jedné z nich byla dřívější výpověď jednoho z poškozených, ve které Sládkovi popisuje, co se tehdy stalo. „Zneužil mě na palandě, držel jsem to ale v tajnosti," zaznělo z nahrávky. Jelikož se v nahrávce zmiňoval o tom, že byl zneužit i jeho kamarád, který mimochodem se svojí rodinou bydlí ve stejném domě. Sládek se ho proto na to optal, ten to ale popřel.

Na druhé nahrávce byl rozhovor mezi Sládkem a samotným Petrem Štaflem. „Přiznal se mi. O tom, co se stalo, jsem informoval jejich matku," upřesnil Sládek.Matka tomu ale nevěřila a neřešila to. Sládek proto kontaktoval Dolečka, který informoval sociálku. Ta následně informovala policii, která si pro Petra Štafla přijela domů a zadržela ho.

„Byl 48 hodin ve vazbě, když ho pustili, byl na zhroucení," uvedla Štaflová.

Na otázku státní zástupkyně, jaký vlastně Petr Štafl je, Sládek řekl, že spolu vycházeli dobře, ale že má agresivní sklony. Státní zástupkyně se mimo jiné zajímala, proč se chlapec svěřil zrovna jemu a ne rodičům. „Nechtěl, aby se to rodiče dozvěděli," vysvětlil Sládek. Soudní líčení bude pokračovat dvacátého listopadu výslechem rodičů druhého z poškozených.