Každý den v Libereckém kraji zmizí přibližně dvě a půl auta. Dohromady to pak dělá 918. Tedy alespoň za loňský rok. A i když je to vysoké číslo, je nejmenší za poslední roky. Přesto jde o jeden z nejčastějších trestných činů, se kterým se policisté setkávají.

Auto nenastartoval

Do statistik ukradených aut se ale nezapočítají dvě vozidla, se kterými zloděj nedokázal odjet. V Jablonci nad Nisou se takto vloupal postupně do dvou aut, ale nastartovat nedokázal.

„Uvnitř prvního vozu vytrhl zámek spínací skříňky a poškodil i převodovku. S vozidlem popojel o necelé dva metry, ale vozidlo nenastartoval,“ řekla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Stejně to provedl i u druhého auta, ale se stejným výsledkem. A přestože auta neukradl, škoda jej poměrně vysoká, celkem za pětačtyřicet tisíc korun.
Další jablonecký případ již dopadl hůř. A majiteli auta nepomohlo ani to, že parkoval pod lampou veřejného osvětlení v Mozartově ulici.

„V úterý ráno přišel na místo, kam vozidlo odstavil, a už tam nebylo,“ podotkla Knopová. Jednatřicetiletý řidič se ale nechce nechat o auto připravit jen tak a po okolí vyvěsil letáčky s prosbou o pomoc. Zatím ale bez odezvy. Nejspíš tak přišel o své Audi za 220 tisíc korun.

Vozidlo stejné značky si „vypůjčil“ zloděj na sídlišti Špičák v České Lípě. Skoro novou Škodu Octavia za více než šest set tisíc ukradli zase v Turnově Pelešanech.

Podle policistů je velmi těžké auta dohledat, většina z nich mizí za hranicemi, nebo je rozebrána na náhradní díly. „Nebo se jim u nás zfalšují doklady,“ uvedla již dříve krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Zloději mají z krádeží aut zlatý důl. Jen loni totiž tímto způsobem ukradli auta za 114 milionů korun.