Návrh na uvalení vyšetřovací vazby podali policisté proto, aby obvinění nemohli ovlivňovat další dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné.

„Dalšími důvody bylo také to, aby nemohli mařit policejní vyšetřování či aby nemohli opakovat trestnou činnost, pro kterou jsou stíháni,“ vysvětlila krajská mluvčí policistů Ivana Baláková.

K incidentu došlo v úterý před 21. hodinou, kdy policisté z oddělení Vápenka zajistili celostátně hledaného nezletilého mladíka, aby ho vrátili do Dětského diagnostického ústavu. Po nezletilém bylo vyhlášeno celostátní pátrání, protože ústav opustil bez dovolení.

Chtěli uprchlého mladíka osvobodit

„Skupinu útočníků tvořila 38letá žena a čtyři muži ve věku 17, 20, 28 a 42 let. Ti společně napadli hlídku ve chvíli, kdy vypátraného nezletilce zadržela a převážela ho autem na policejní služebnu,“ přiblížila Ivana Baláková. „Pachatelé služební vozidlo obestoupili a vytáhli z něj policistu, který mladíka držel, a následně ho fyzicky napadli kopáním do těla i hlavy,“ dodala mluvčí.

Tímto způsobem se útočníci snažili nezletilého osvobodit. Přestože byli policisté oproti agresivní skupině v menšině, ubránili se a chlapce posléze předali pracovníkům Dětského diagnostického ústavu.

Napadený policista utrpěl pohmožděniny v obličeji a na horních a dolních končetinách a musel vyhledat lékaře. Pracovní neschopnost mu v této souvislosti nevznikla.

V den incidentu policisté zadrželi z útoku podezřelou ženu a v průběhu úterní noci a středy pak další tři pachatele. Pátrání proběhlo v předem vytipovaných objektech a místech.

Při pátrání pomohla hasičská plošina

Při hledání zbylých pachatelů policisté zkontrolovali mimo jiné i tři velké činžovní domy v Liberci a v nich 22 dospělých osob a spoustu dětí. Při kontrole domu ve Vesci policisté museli přivolat na pomoc hasičský záchranný sbor.

„Dům byl uzamčen a obyvatelé nechtěli otevřít. Pomocí hasičské plošiny nahlédli policisté do domu a zjistili, že uvnitř je jedna z hledaných osob. Po otevření domu hasiči byla zadržena nejen osoba, která se dopustila útoku na policejní hlídku, ale zadržena byla i další celostátně hledaná osoba,“ upřesnila Ludmila Knopová.

Poslední z pětice pachatelů se téhož dne přihlásil policistům sám. Všech pět osob, mezi nimiž je příbuzenský vztah, bylo obviněno z přečinu násilí proti úřední osobě a ze zločinu vydírání.

Za uvedené skutky jim nyní hrozí trest odnětí svobody v trvání od dvou do osmi let.