Celý tento týden se krajský soud v Liberci pokouší rozplést komplikovanou korupční kauzu kolem plánované rekonstrukce kostela Maří Magdaleny v Liberci. V případu jsou obžalovány čtyři firmy a třináct lidí, mezi nimiž je i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Toho státní zástupce viní z převzetí úplatku v hodnotě 830 tisíc za to, že ze své vedoucí pozice v Regionální radě ROP Severovýchod zajistí, že budou na rizikový projekt vyplaceny peníze.

Před krajským soudem předstoupilo v minulých dnech několik svědků, jejichž výpovědi se týkaly samotného mechanismu schvalování projektů. Jedním z nich byl například i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který působil v radě ve stejné době jako Půta. „Nevzpomínám si, že by hejtman (Martin Půta – pozn. red.) do toho zasahoval,“ sdělil Netolický před soudem. Podle něj se rada rozhodovala na základě toho, co jí předložili úředníci. „Do připravených materiálů jsme už nevstupovali,“ dodal.

Jako svědek měl tento týden vypovídat také bývalý náměstek primátora Jan Korytář, který se z jednání omluvil. Ten měl být pod krycím jménem „Nejčistší“ uveden na jednom z důkazů obžaloby, tedy tabulce lidí, kteří měli převzít úplatek. Seznam zajistila policie u firmy Metrostav, která je také obžalována, a má na ni pod přezdívkou figurovat i hejtman.

Podle výpovědi Jakuba Perglera, který byl jedním z dodavatelů Metrostavu, ale Korytář o půlmilionovém úplatku nevěděl. „Pan Pergler vypověděl, že Jan Korytář nevěděl o tom, že je jeho jméno uvedeno v nějaké tabulce úplatků, že Janu Korytářovi nikdo úplatek nenabídl a že úplatek pro něj si chtěl rozdělit on, tedy Jakub Pergler a manažeři Metrostavu pro sebe,“ uvedl ve svém prohlášení pro média Půta, který od počátku vinu odmítá.

Aféra kolem přestavby kostela na geotermální lázně za 65 milionů se táhne už od roku 2014. Projekt, který byl od počátku vedený jako rizikový, připravila společnost Geotermální energie pro občany, která je společně s firmami Gallos, Developer cz a Metrostav mezi obžalovanými. Posledně jmenovaná firma se přidala k řízení i jako poškozená strana a požaduje náhradu škody ve výši 43,5 milionu korun. Obžalovaným hrozí tresty od 5 do 12 let.

Rozsáhlou kauzu, v níž vypovídají desítky svědků a její spis čítá kolem dvou tisíc stran, začal soudní senát v čele se soudcem Petrem Neumannem řešit loni v prosinci. Jednání je nařízeno i na pátek, kdy by se měly číst listinné důkazy. Rozsudek se neočekává.