Zažil to snad každý druhý. Domovní schránka se někdy stane dočasnou úložnou klíčů od bytu – například tehdy, kdy je zde krátkodobě někdo na návštěvě a nemá možnost majiteli bytu klíč jinou cestou vrátit. Bohužel klíče, vhozené do schránky, neuniknou mnohdy pozornosti zlodějů, a to i přes to, že ve schránce leží třeba jen pár hodin.

„Kriminalistům se v minulých dnech podařilo totiž odhalit bytového zloděje, který se právě díky klíčům ve schránce dostával velmi snadno do bytů poškozených. Náhodně procházel po sídlištích a všímal si toho, zda jsou uvnitř poštovních schránek vhozené klíče. Ty vytáhl a pak už jen hledal byt, ke kterému patří, a naprosto bez násilí se dostal dovnitř,“ prozradila tisková mluvčí libereckých policistů Vlasta Suchánková. Kriminalisté zjistili, že tímto způsobem vnikl muž v první dekádě prosince roku 2008 do bytu v panelovém domě na Letné ulici. Odtud si odnesl holicí strojek, notebook a šperky, vše za bezmála třináct tisíc korun.

Shodným klíčem od bytu, který vytáhl rovněž ze schránky, si otevřel pachatel poslední únorový den letošního roku také byt v Jiráskově ulici. Ten prohledal a odnesl si tři tisíce korun na hotovosti. Kriminalistům se podařilo zjistit, že se těchto případů má dopouštět 34letý muž z Liberce, který byl už v minulosti vyšetřován a souzen v souvislosti s vloupáním do bytů.

Policejní komisař už proti muži zahájil trestní stíhání a viní ho z trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. „Lidé by měli zvážit, zda je tento způsob přenechávání klíčů od bytu v poštovní schránce vhodný. Může se jim tento způsob předávání klíčů od bytu škaredě vymstít,“ zdůraznila tisková mluvčí Vlasta Suchánková. „V zájmu vlastního pocitu bezpečí a jistoty by se však nikdo neměl chovat tak rizikově a spíše by měl podobným událostem předcházet a zamezit,“ dodala.

Jak ještě připomněla mluvčí, lidé by měli být opatrní především ve velkých panelových domech na sídlištích, kde se nájemníci často navzájem ani neznají, a tudíž nikomu ani nepřijde divné, že dveře sousedního bytu si otevírá někdo cizí. „Za zvážení také stojí, jak mají nájemníci bytů v panelových domech zajištěné vchodové dveře, aby se do domů nedostávaly cizí osoby,“ upozornila Vlasta Suchánková.