Do třetice začal liberecký soud projednávat kauzu machinací s pozemky pod Ještědem, ve které figurují bývalý náměstek primátora Pavel Krenk a tajemník Sportovního areálu na Ještědu (SAJ) Jiří Zeronik. Oba měli podle státního zástupce svým jednáním způsobit škodu 13 milionů a jsou obžalování z podvodu a zneužití pravomoci veřejného činitele. Krajský soud Krenka a Zeronika už dvakrát osvobodil, vrchní soud ale jeho rozhodnutí zrušil. Případ začal projednávat nový soudní senát v čele se soudkyní Evou Drahotovou, která vystřídala Petra Neumanna.

„Škoda nebyla prokázána. Žádný trestný čin nevznikl,“ sdělil opět včera před soudem osmapadesátiletý Krenk, který stejně jako třiačtyřicetiletý Zeronik svou vinu od počátku popírá. Ten se vyjádřil, že pouze plnil úkoly, které vyplývaly z jeho funkce. Jak dále Krenk dodal, škoda ani nemohla vzniknout. „Vše jsem dělal tak, aby z toho mělo statutární město Liberci i sportovní areál na Ještědu prospěch,“ poznamenal.

Případ má kořeny v letech 2003-2006, kdy mělo dojít k machinacím s pozemky a objekty na Ještědu a ve Vesci. Škoda měla vzniknout tak, že město převedlo pozemky na SAJ a ten je poté měl prodat pro majitele nevýhodně. Problematická byla například směna restaurace Berlín za zrekonstruovaný dům o hodnotě pět milionů v centru Liberce. Jiří Zeronik s Pavlem Krenkem se od počátku hájí tím, že obžaloba operuje se skutečnostmi vztahujícími se k pořádání mistrovství světa v lyžování v roce 2009, o kterém tehdy nemohli vědět, jak dopadne.

Oběma obžalovaným hrozí trest ve výši 12 let. Původně v případu figuroval také bývalý primátor Liberce Jiří Kittner. Ten byl ale na návrh státního zástupce už dříve zproštěn obžaloby. Poprvé Vrchní soud v Praze kauzu vrátil do Liberce s tím, že je rozsudek špatný a nedostatečný. Na podruhé odňal případ původnímu senátu a jako důvod uvedl, že provedené důkazy ohodnotil příliš jednostranně. Nový senát je tak musí znovu projednat. Opět budou také vyslechnuti svědci.

Hlavní líčení bylo odročeno na červen.