Krajský soud v Liberci měl dnes, v pondělí 24. června, začít rozplétat složitou kauzu termálních lázní v Chrastavě, ve které je obžalováno z korupce či dotačních podvodů dvanáct lidí. Mezi nimi je i bývalý europoslanec a člen krajského předsednictva ČSSD Robert Dušek, bývalý náměstek hejtmana Martin Sepp, bývalý náměstek primátora Ivo Palouš a původní majitel lázní Jan Imlauf.

Právě kvůli nepřítomnosti posledních dvou jmenovaných odročil soudce Petr Neumann jednání až na září. Podle něj se jedná o obstrukce, jak líčení odsunout.

„V pátek hodně odpoledne nechal pan inženýr Palouš doručit neschopenku, že má od čtvrtka střevní problémy. Je trochu zvláštní, že tam není například uvedeno datum kontroly. Zjistíme si to. Já to považuji za snahu, jak to nabourat,“ vysvětlil soudce Neumann, který se také podivoval, že Palouš dodal originál a nikoli kopii neschopenky a jel k lékařce až do dvacet kilometrů vzdáleného Hrádku nad Nisou.

Z pondělního jednání se předem omluvil také Jan Imlauf. „Uvedl, že má práci, kterou nemůže opustit. Tak jsme mu to vysvětlili a zítřejšího jednání by se účastnil,“ dodal soudce, podle kterého bylo sice možné zahájit líčení i při nepřítomnosti všech obžalovaných, proces by se ale mohl zkomplikovat. „Z mnoha hledisek je lepší jej posunout,“ poznamenal.

Hlavní líčení tak začne 16. září, termíny jsou pak dány až do listopadu.

Škoda dvě stě milionů korun

Státní zástupce Petr Hořín viní obžalované ze sedmi skutků. „Primárně se jedná o poškození finančních zájmů Evropské unie a dotační podvody a dále se jedná o korupční činy, kterou na to navazují, jako je například legalizace trestné činnosti,“ vysvětlil Hořín. Podstatou kauzy je podle něj provázanost mezi žadatelem o dotaci a osobou stavebníka. „Oba subjekty byly majetkově propojené a smyslem bylo načerpat dotace a inkasovat finanční prostředky do společnosti, která měla projekt realizovat,“ doplnil státní zástupce. Škoda se podle něj pohybuje kolem dvou set milionů korun. Obžalovaným hrozí tresty od pěti do dvanácti let.

S projektem na Termální lázně Chrastava přišla společnost Dům pohody v roce 2008. Lázně měly původně fungovat od roku 2010. Po několika odkladech ale byly slavnostně otevřeny v prosinci 2012. První etapa výstavby stála 100 milionů korun, z toho velkou část pokryla dotace.

Dokončení areálu zkomplikoval spor o ovládnutí společnosti, který skončil v dubnu 2013 insolvenčním řízením. Lázně se pak na čtvrtý pokus podařilo vydražit. Firma Dům pohody, které původně patřil, je v konkurzu, věřitelům dluží téměř 229 milionů korun. Největším věřitelem je Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod, která poskytla dotaci.