U včerejšího odvolacího soudu předložila obhajoba další, v pořadí již čtvrtý posudek. Spletitá kauza sahá až do roku 2007, kdy město prodalo parcelu manželům Volavkovým. Podle státního zástupce podezřele levně. Městskou kasu měli ochudit o dva a půl milionu. V případu figuruje řada v Liberci známých jmen, jako je bývalý primátor Jiří Kittner nebo kandidátka na hejtmana Zuzana Kocumová.

RŮZNÉ POSUDKY

Včera před soudem vystoupil děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík. Ten měl vyjasnit rozpory v revizním posudku, který fakulta předložila, ale obhájci jej označili za diletantský.

„Tváří se jako ústavní znalecký posudek, ale je to výsledek jednoho člověka, který nemá znalecké vzdělání," řekl jeden z obhájců Oldřich Filip. Podle tohoto posudku by cena pozemků byla zhruba čtyři miliony korun. Obhajoba však včera dodala také posudek Vysokého učení technického v Brně, který došel k ceně kolem dvou milionů korun.

Právě široký rozptyl ve výši cen jednotlivých posudků je také argumentem obhájců. „Ani čtyři znalci se neshodli, jak to můžete chtít po zastupitelích," zaznělo včera při závěrečné řeči jednoho z obhájců.

BUDE ROZSUDEK?

Hlavní líčení bude pokračovat zítra, kdy vystoupí se závěrečnými řečmi i zbylí obhájci a soudní tribunál by tak mohl vyřknout verdikt.

Poté co okresní soud zastupitele už dvakrát osvobodil, byli odsouzeni loni v říjnu na tři měsíce s ročním odkladem. Všichni se prostřednictvím svých advokátů odvolali.

„Přestože byli před hlasováním upozorněni na nízkou cenu nemovitosti, pominula většina z nich námitky a prodej odhlasovala," připomněla tehdy samosoudkyně Lenka Zhoufová a dodala, že hlasování o prodeji mohli odložit a vyžádat si další materiály, což však neučinili.

Na podivně levnou cenu parcely upozornil tehdy opoziční zastupitel Jiří Šolc. Podle vyjádření dalšího svědka Kamila Jana Svobody si tehdy dokonce nechali zjistit od realitních kanceláří, jaká je podle nich cena pozemku. Měla být několikanásobně vyšší.

Podezřelé taky bylo, že na parcele měl původně stát autosalon a měla tedy sloužit k rozvoji podnikání. Ve skutečnosti na ni vyrostl rodinný dům. Jak se vyjádřili už dříve manželé Volavkovi, nebyli nakonec s parcelou spokojení. V blízkosti byly postaveny viladomy, stěžovali si i na problémy se spodní vodou, údajně stavěli na „bažině".

Pozemky v Doubí koupili Volavkovi od města za 1,5 milionů Kč, podle obžaloby měly být prodány o 2,5 milionů dráž. Za jeden pozemek zaplatili Volavkovi 875 Kč za metr čtvereční, za druhý 350 Kč za metr.