Házeli stolky na Benešově náměstí – dopadeni. Vlezli do Neptunovy kašny – dopadeni. Sprejeři malovali na zeď domu – dopadeni.
Tři případy za poslední dny, které pomohl vyřešit kamerový systém. „Kamery jsou takovým naším dalším strážníkem,“ říká zástupce ředitele městské policie v Liberci Miroslav Chmela.


Kamera se totiž dostane do míst, kde strážníci fyzicky nejsou. „Pomáhá nám odhalovat zločiny. Sprejeři pokreslí dům a než se k nim dostane hlídkující auto, máme je hezky na očích,“ pokračuje Chmela. „Když potom začnou utíkat, máme jejich popis a směr, kterým se vydali,“ popisuje zástupce ředitele výhody kamer.


Kamery nehlídají jen centrum města


Těch je v Liberci dvacet. Pod dohledem mají jak centrum města, tak některá velká sídliště jako Rochlici nebo Broumovskou.
Před dvanácti lety, kdy se kamerový systém zaváděl, přinášel rozporuplné reakce. Nejčastěji se mu vyčítala ztráta soukromí. Dnes si na kamery nikdo ani nevzpomene. „Pamatuji si to, všem vadilo, že si je budou strážníci prohlížet.


Dnes už si na kameru nad hlavou nikdo ani nevzpomene,“ říká Jan Potůček z Liberce. V kamerovém systému naopak vidí výhodu. „Mnoho lidí je kamerám určitě vděčných. Třeba někdo, kdo byl přepadený nebo okradený,“ přemýšlí.
Posledním větším případem, kdy pachatele zaznamenala kamera, bylo házení židlí partou mladíků na Benešově náměstí.
„Kamery řádění mladíků zaznamenaly a viděly i jejich úprk Pražskou ulicí. Tam už si na ně počíhali strážníci,“ popisuje práci s kamerovým systémem mluvčí strážníků Daniela Bušková.


V dalším případě se mladý pár chtěl vykoupat v Neptunově kašně. Než strážníci na místo dorazili, byli pryč. I tady pomohly kamery.
„Sledovali, kam pár odešel, potom už nebyl problém je dostihnout,“ uzavřela tisková mluvčí libereckých městských strážníků.