Největší částku, půl milionu korun, vyměřila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) firmě IM-stav, která na objednávku Správy železniční dopravní cesty kácela stromy podél trati od Semil přes Starou Paku až po Hrádek. „Přitěžující okolností bylo, že káceli i v chráněné krajinné oblasti," poznamenala ředitelka libereckého inspektorátu ČIŽP Hana Kolářová. Jen o sto tisíc méně vyměřil úřad podnikateli, který neoprávněně pokácel téměř 140 vzrostlých stromů v Habarticích a částečně i v Černousích na Frýdlantsku.

„Tvrdil, že se jedná o rekultivaci," vysvětlila ředitelka. Podle starosty Habartic Stanislava Briestenského přišla obec o několik krásných stromů, které tvořily dominanty krajiny. „Každého zeleného stromu je škoda. Lidé byli naštvaní a pořád volali, co se stalo," vylíčil starosta. K pokácení stromů došlo už na podzim 2015 a případem se zabývala i policie. „Byl to velký zásah do krajinných prvků, jako jsou údolní nivy nebo vodní toky," dodala ředitelka. Podle ČIŽP není pokuta stále uhrazena. Podnikateli zároveň hrozí, že přijde o část dotace.

Třetí nejvyšší pokutu v kraji dostaly firmy IMSTAV EU a MAXI Group za nepovolené navážky odpadů. Pokuty ve výši 350 a 200 tisíc korun dosud firmy nezaplatily. První z jmenovaných společností hromadila odpadky v Machníně, kde vznikla navážka o rozloze 30 tisíc metrů čtverečních o mocnosti 4 metry.

Firma MAXI Group dostala pokutu za to, že demoliční odpad IMSTAVU předala. Společnosti musí navážku odstranit do konce dubna, jinak přijdou další sankce. Nepovolené navážení odpadů je v rámci celé republiky nejčastějším prohřeškem. Podle ředitele ČIŽP Erika Geusse se kvůli nim mění celkový ráz krajiny. „Vyroste nový kopec nebo zmizí údolí. Vzniká tím ale nebezpečné podloží například pro stavbu domů," dodal ředitel na závěr.