Podle předsedkyně senátu Evy Drahotové se Jehlička nedopustil ničeho protiprávního. „Chodil do prodejny vybírat auto, složil akontaci leasingové smlouvy, ale s vozem už neodjel. Nebylo tedy prokázáno, že se dopustil skutků, které tvrdí obžaloba,“ odůvodnila své rozhodnutí Drahotová. Státní zástupkyně si ohledně odvolání ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Za údajné podvody Jehličkovi hrozilo až osm let za mřížemi. Státní zástupkyně pro něj chtěla s ohledem na délku samotného procesu jen trest podmíněný, s co nejdelší zkušební dobou.

Sám Jehlička po ukončení vleklé kauzy řekl, že zproštění obžaloby je pro něj jen jakási satisfakce. „Není to pro mne žádné vítězství. Když se podívám na těch deset let zpětně, co se kvůli této kauze stalo, jak mi zasáhla do života, tak to nejsou hezké vzpomínky,“ dodal dojatý Jehlička.

Ten už v minulosti avizoval, že bez ohledu na výsledek libereckého soudu je rozhodnutý obrátit se na mezinárodní soudy. Nyní potvrdil, že hodlá ve své obraně pokračovat. Domnívá se totiž, že v jeho případě česká justice pochybila hned několikrát, zejména jí ale vytýká, že nebyla schopna uhájit jeho právo na spravedlivý proces.

„Tato kauza může precedenčně pomoci dalším. Určitě nejsem v Čechách jediný, komu se něco podobného stalo, jen jsem byl natolik silný, že jsem to zvládl a nevyhověl jsem nabídkám a pohrůžkám, které jsem za těch deset let obdržel, a dotáhl to takto do konce,“ uvedl Jehlička. Podle jeho verze byla celá kauza zmanipulována s cílem uškodit mu. Tvrdí, že falšování důkazů proti jeho osobě se dopustili už policisté.

Kauza začala na konci devadesátých let, kdy Jiří Jehlička jako osmnáctiletý mladík vytvářel počítačový systém, který by byl schopen sbírat a uspořádat informace o dlužnících, zprávy firem o negativních zkušenostech s partnery nebo upozornění, která zachytily protikorupční linky.

Poté, co byl zdiskreditován kauzou s leasingovými podvody, musel se svého know-how vzdát. Nyní si zmaření investice cení na půl miliardy a chce se soudit o náhradu škody. (pr)