Drzost zlodějů nezná mezí a vloupávají se i do domů a bytů, kde spí jejich majitelé. Hřeší na vypnuté alarmy. V takovou chvíli však může na nežádoucí hosty upozornit i domácí mazlíček.

Pes pozná zloděje

„Pes je šelma a lovec šerosvitu, to znamená, že má největší přirozenou aktivitu kolem západu a východu slunce. Po svých prapředcích zdědil i vlastnost, že v noci spí jakýmsi polospánkem. To proto, že kdysi byli v přírodě ohrožovaní většími predátory. Takže pokud někdo nemá svého miláčka pod tlustou peřinou, musí zaznamenat svými bystrými smysly každého vetřelce. Ať se chová zloděj sebetišeji a postupuje skrytě, svůj pach nemůže ukrýt a ten pes zaregistruje i přes běžné bytové dveře,“ vysvětluje Jiří Kolář, zkušený kynolog a psovod liberecké městské policie.

Kdo si pořizuje malého pejska i pro svoji větší bezpečnost, měl by vědět, že mít milého společníka, který přitom štěkotem upozorní na nezvanou návštěvu, je možné při dodržení určitých výchovných zásad.

„To znamená, nedělat z něho vítacího psa. Pro většinu malých a společenských plemen to představuje jen dodržování určitých výchovných zásad. Mezi ně patří, že se má o něj starat především jeho rodina a převážnou část štěněcího věku má trávit na „své“ zahradě, ve svém domě či bytě. Zůstane tak kamarádský i k běžným návštěvám, ale rodinu bude považovat za svoji smečku, bydliště za revír a štěkotem pak upozorní na každé narušení,“ vysvětluje Jiří Kolář.

Kynolog zároveň dodává, že složitější je to s velkými plemeny využívanými pro služební účely. Kdo by chtěl poradit, jak mít doma takového hlídače, který bude zároveň dobrým kamarádem, může se na něho obrátit. Třeba v kynologickém klubu v Pavlovicích, kde je předsedou a každému majiteli psa rád pomůže.

Josef Růžička