V pátek 17. dubna 2020 vykonávala hlídka z obvodního oddělení Hrádek nad Nisou v součinnosti s Celní správou Libereckého kraje dohled nad ochranou státních hranic. Krátce před jednou hodinou ranní spatřili policisté auto, které projíždělo obcí Oldřichov na Hranicích směrem ke státní hranici. „Totéž auto na sebe upozornilo, když kolem půl druhé hodiny ranní projíždělo v opačném směru, tedy od státních hranic. Policisté pojali podezření, že by se mohlo jednat o vozidlo, které přepravuje drogy. Policisté se rozhodli auto značky Mitsubishi zkontrolovat. Cestoval v něm muž a jako spolujezdkyně žena,“ uvedla Vladimíra Šrýtrová, koordinátorka prevence krajské policie.

Hlídka vyzvala řidiče, aby policistům předložil doklady potřebné k řízení a provozu motorového vozidla a dále ženu, aby předložila ke kontrole svá příruční zavazadla. V tuto chvíli se potvrdilo, že doměnka policistů o převozu omamných a psychotropních látek byla správná. „V tašce se nacházely dva igelitové pytlíky s obsahem tablet bílé barvy. Tablety byly ve vyloupaném stavu bez originálního balení. Jak se později ukázalo, jednalo se o léky Cirrus, které obsahují látku pseudoefedrin sloužící k výrobě pervitinu. Celkem se jednalo o 1900 gramů tablet, více jak 5000 kusů. Z uvedeného množství by se dle kriminalistů dalo připravit přibližně 354 gramů drogy pervitin,“ pokračovala.

Na dotaz policistů, co dělají v uvedenou dobu poblíž hranic, sdělili, že hledali kamarádku. Jako výmluvu k tašce plné léků žena uvedla, že jí našla ležet u lesa.

Pod rouškou nejsou v těchto dnech jen zaměstnanci nemocnice, včetně primáře Jaromíra Honse (na snímku), pod ochranou vrstvou se zatím skrývá i samotná budova psychiatrie, která prochází zásadní rekonstrukcí.
Krajskou psychiatrii otevřou zřejmě v lednu. Rekonstrukce nabrala zpoždění

Řidiče policisté podrobili orientačnímu testu na drogy pomocí testu DrugWipe 5SP, jehož výsledek byl pozitivní na pervitin a marihuanu. Policisté mu zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz. Ve vozidle se žádné další prekurzory, tj. látky určené k výrobě drog a ani další drogy již nenacházely. Oba pasažéři skončili na obvodním oddělení v Hrádku nad Nisou. Jednání řidiče, tj. řízení motorového vozidla pod vlivem návykové látky řeší hrádečtí policisté jako přestupkové jednání. Žena skončila v policejní cele a následně si vyslechla obvinění ze spáchání zvlášť závažného zločinu "výroba a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu".

„Pětačtyřicetiletá žena má již za sebou trestní minulost, kdy si odpykávala nepodmíněný trest za majetkovou trestnou činnost a také byla ze strany Policie ČR opakovaně prověřována pro trestnou činnost související s návykovými látkami a majetkovou trestnou činnost. Jedná se také o uživatelku drog. S ohledem na zajištěné množství prekurzoru nyní hrozí ženě trest odnětí svobody na dvě léta až deset let. Trestní stíhání probíhá na svobodě,“ dodala Vladimíra Šrýtrová.