„V areálu školy odcizili neznámí pachatelé dvě jízdní kola, která byla uložena a uzamčena ve stojanech před vchodem do budovy školy,“ popsala začátek celé akce mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová.

Zloděje kol zahlédl svědek

„Krádež kol uviděl svědek, který zavolal na policejní služebnu. Vzhledem k tomu, že zloději kol odjeli z místa činu motorovým vozidlem, policejní hlídka Obvodního oddělení Frýdlant okamžitě vyjela po nich pátrat,“ dodala mluvčí.

Svědek auto dobře popsal, šlo o Ford Escort, tak policisté zloděje mohli začít záhy pronásledovat. Jenže prchajícím se zastavit hlídce nechtělo. Nejprve se snažili zmizet v úzkých uličkách Frýdlantu, vjížděli dokonce i do jednosměrek.

To už ale za zloději jeli dvě policejní auta. Pronásledovaní opustili Frýdlant směrem na Kunratice. „Policejní vozidlo dávalo po celou dobu pronásledování ujíždějícím znamení k zastavení, ale marně. Pachatelé nezastavili a naopak se snažili policejní vozidlo vytlačit ze silnice. Jedné policejní hlídce se nakonec podařilo ujíždějící vozidlo předjet,“ popsala adrenalinové pokračování honičky Knopová.

Při jednom z pokusů o zastavení pronásledovaného auta došlo i ke srážce s policejním vozem, i pak ale zloději pokračovali dál směrem k polským hranicím. Možná počítali s tím, že čeští policisté je do Polska nebudou moci pronásledovat a ještě nedávno tomu tak skutečně bylo. Jenže díky smlouvám i možném přeshraničním sledování se policisté za zloději vřítili i přes hranice.

Honička dosahovala vrcholu. Zadní okno ujíždějícího auta bylo rozbité a jeden ze zlodějů jím na policisty házel části ukradených kol.
Zloději pak uhnuli ze silnice do lesa. „Nedaleko tepelných elektráren v Bogatynii vozidlo pachatelů zapadlo, ale bohužel v hluboké bahnité kaluži zapadlo i policejní vozidlo. Pachatelé této skutečnosti zneužili a rozutekli se do okolního lesního porostu,“ pokračovala Knopová.

Ve spolupráci s polskými policisty poté ti liberečtí prohledávali okolí a zajišťovali stopy z auta. „Polští policisté záhy, na základě místní znalosti, zadrželi jednu podezřelou osobu, kterou umístili do policejní cely a dále pátrají i po ostatních pachatelích,“ dodala mluvčí.