Cizinecká policie si minulý týden došlápla na cizince, kteří nemají v Libereckém kraji co dělat nebo páchají, co by neměli. V průběhu druhého únorového týdne, během plošné akce pojmenované „Tranzit,“ policisté zkontrolovali téměř 1450 osob a osm stovek vozidel.

Výsledkem je odhalení několika desítek problémových cizinců, osob bez povolení k pobytu a hledaných.

Desítky pokut

V síti bezmála čtyř desítek policistů z Odboru cizinecké policie Krajského ředitelství ve spolupráci s územními útvary, psovody a krajskými dopravními policisty uvízlo několik desítek hříšníků.

Mezi více jak čtrnácti stovkami kontrolovaných osob se objevilo zhruba šedesát cizinců, kteří se dostali do křížku se zákonem o pobytu cizinců. Za nedostatky jim bylo rozdáno na pokutách necelých 24 tisíc korun. Policisté zavítali i na ubytovny a do firem zaměstnávajících cizince.

Naopak dopravní policisté se soustředili na řidiče a posádky aut. „Rovněž byly podrobeny kontrolám i osádky vozidel, a to z důvodu, že je v celé republice zaznamenán zvýšený počet příslušníků „třetích států,“ kteří při nelegální migraci využívají úkrytů právě v dopravních prostředcích,“ vysvětlila Vlasta Suchánková, tisková mluvčí policie.

Policisté zkontrolovali osm stovek automobilů a zhruba v každém osmém případě udělili posádce pokutu. Více jak stovka řidičů na pokutách zaplatí dohromady 45 tisíc korun.

Bez povolení

Cizinecké policii se během zátahu podařilo odhalit i dvojici mužů, která byla podezřelá z neoprávněného pobytu na území České republiky.

„S jedním z těchto cizinců zahájili policisté správní řízení ve věci správního vyhoštění. V druhém případě se podezření z neoprávněného pobytu na území České republiky neprokázalo,“ dodala Vlasta Suchánková.

Statistiku zátahu doplnilo zatčení dvou hledaných cizinců, po kterých bylo v minulosti vyhlášeno celostátní pátrání, a až celorepublikovou akcí „Tranzit“ se je podařilo dopadnou.