Krajský soud v Liberci v pondělí rozhodoval o dalším osudu Josefa Koti, kterému se přezdívá mezi jeho kamarády „had.“ Koťa byl 18. ledna loňského roku zadržen policií. Od té doby je ve vazbě a ani po roce se z ní nejspíš nedostane.

Předsedkyně senátu, Eva Drahotová, se rozhodla Koťu ve vazbě ponechat. Ten míní podat stížnost. Hlavní líčení se opět odročuje na 9. března z důvodu předvolání dalších svědků, kteří ani včera do jednací síně nedorazili.

Pervitin či cigarety?

Sedmačtyřicetiletý Koťa je podezřelý z prodeje pervitinu, který měl mezi své zákazníky šířit ve velkém. Samotní svědci se však ve svých výpovědích často rozcházejí. Do jednací síně jich v pondělí dorazila hned trojice, dva údajní zákazníci a bývalá přítelkyně.

Hned výpověď prvního ze svědků Koťa dementoval, když nesouhlasil s tím, že se znají od roku 1994. Koťa přezdívaný „had“ byl údajně v těchto letech zaměstnán v Africe a s potencionálním zákazníkem se podle svých slov nemohl potkat. Ani druhý svědek podle obžalovaného není důvěryhodný. I přesto, že se údajně dvojice znala přes šest let, neshodla se téměř v ničem. Samotný svědek téměř na každou otázku předsedkyně Evy Drahotové odpovídal „nevím“ a když už odpověděl, tak něco jiného, než na policejní stanici. V jednací síni si svědek nebyl ani jistý, kolikrát od Koti nakupoval pervitin. Zatímco na policii uvedl čtyři zásilky od dealera, v pondělí byl u soudu poněkud skromnější, když se dopočítal pouze jediného nákupu.

Jak u prvního, tak u druhého svědka si nebyl vědom toho, že by jim někdy pervitin prodal. A co že jim prodával? Cigarety, aspoň tak to tvrdí Koťa. Podle něj mělo jít o cigarety, které dovážel z Polska do České republiky. S druhým svědkem měl co do činění při jiném obchodu. Od něj „had“ kupoval koberec.

Otoky z pracího prášku

Neuškodit svému ex-příteli. Nejspíše s podobnou myšlenkou do Liberce cestovala bývalá přítelkyně Koti. Ta i s eskortou ke Krajskému soudu dorazila ze Světlé nad Sázavou, kde si odpykává svůj šestiměsíční trest za zanedbání povinné výživy. Ta během včerejšího jednání přiznala, že při výpovědi na policejní stanici lhala, jelikož měla strach, aby neskončila ve vazbě. Sama svědkyně má podobné oplétačky s drogami, stejně jako její bývalý přítel.

Celé jednání si stála za svým názorem, že nikdy od přítele žádné drogy neměla a to i přesto, že drogy brala. Pervitin si píchala i šňupala. Státní zástupce si však vyžádal přehrát telefonické odposlechy, které žena nejspíš vůbec netušila.

V telefonátu ze 13. září 2010 se zmiňuje Koťovi o červenající ruce, která jí otéká. V osudném telefonátu se ho rovněž ptala , co jí to dal a co má dělat dál. Sám Koťa jí odvětil tím, že tohle nechce po telefonu řešit. Jak zapřít podobný důkaz? Těžce, ale přeci. Bývalá přítelkyně Josefa Koti má vysvětlení na tento telefonát zcela prozaický. Ruka jí otekla z pracího prášku, na který má alergii, o pervitinu nepadlo ani slovo.

Koťu neznervóznilo ani více jak deset dalších odposlechů, ve kterých padla slova jako aceton, baňka nebo teploměr. Více se dá jen dedukovat ze šifer. Koťu nyní čeká další líčení za více jak dva týdny, kdy by mělo dojít na další svědecké výpovědi.