Soud ve čtvrtek pokračoval výslechem Nečesaného, který měl podle obžaloby přijmout úplatky ve výši 23 milionů. Ty mu měly vyplácet čtyři společnosti B Braun, NT Medica, Medtronic a MedicCor na účet firmy Sarmed, kterou založila jeho žena. Šárka Nečesaná je stejně jako zástupce jedné z firem, v případu obžalovaná.

Nečesaný už na svou obhajobu přednesl během pondělního jednání několikahodinovou řeč, včera podstoupil výslech soudního senátu a státního zástupce. Soudkyni Evu Drahotovou zajímalo, za co Nečesanému firmy konkrétně platily a zda je možné jeho práci doložit.

„Výstupy už nemám. proč bych si je měl schovávat?“ uvedl Nečesaný, který také dodal, že o řadu dokumentů přišel, když jeho syn rozprodával věci z jejich domácnosti.

Nečesaný také u soudu vysvětlil, že se poradenstvím pro firmy podnikající ve zdravotnictví zabýval už řadu let před tím, než nastoupil jako ředitel do liberecké nemocnice. Poté mu v této činnosti bránila konkurenční doložka, proto ji dál provozoval prostřednictvím firmy Sarmed.

„Nebyl jsem povinen informovat zaměstnavatele, protože jsem se nedostal do střetu s konkurenční doložkou,“ uvedl.

Podle něj se tyto jeho aktivity na kvalitě nemocnice neodrazily. Nečesaný dále zopakoval, že do uzavírání smluv mezi nemocnicí a dodavateli nemohl vstupovat. Dokonce sdělil, že mnohdy smlouvy nečetl, jen je podepsal, protože důvěřoval svým podřízeným.

VYUŽIL VLIV

Přiznal ale, že nejméně v jednom případě využil neformální vliv na výběr dodavatele. Smlouva ale byla podle něj pro nemocnici výhodná. Podle obžaloby měl ředitel dostávat úplatky konkrétně za to, že uvedeným společnostem umožňoval dodávat do krajské nemocnice zboží ve větším obratu. „Nevím, že by objem dodávek ovlivňoval jejich cenu,“ sdělil dále Nečesaný.

Hlavní líčení pokračuje v pátek.