Čeští a němečtí policisté spolu se státními zástupci rozbili gang padělatelů a distributorů amerických dolarů (USD). Němci je vyráběli v Žitavě, přičemž padělky měly přes Česko mířit na Ukrajinu a dalších pobaltských zemí. Podle Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu (ÚOOZ) se jednalo o velice zdařilé falešné bankovky, těžko odhalitelné.

„Každá bankovka měla jiné sériové číslo. Česká národní banka konstatovala, že stupeň jejich nebezpečí byl dvě až tři," řekl v úterý novinářům na tiskové konferenci v Liberci ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.

Jak dodal, v průběhu prověřování se potvrdilo, že se na území České republiky pachatelé snaží vytvořit nový distribuční kanál pro převoz padělaných amerických dolarů, který by v budoucnu mohl sloužit i pro převoz drog z Německa do dalších zemí Evropské unie.

„Detektivům ÚOOZ se podařilo začátkem října v severních Čechách zajistit první zásilku padělků v hodnotě 50.000 USD. Za zmínku stojí, že za tuto zajištěnou zásilku požadovali pachatelé částku 12.000 Euro," doplnil Šlachta.

V Česku policisté zajistili zhruba 1600 stodolarových falzifikátů. Při uvedení na trh by tak vznikla škoda asi za 3,5 milionu korun. V Německu bylo zajištěno dalších 50.000 bankovek, až expertiza ale určí, zda jde také o padělky.

Hlavním organizátorem je podle dosavadního zjištění 55letý muž z Ústí nad Labem. Právě on měl zajistit vybudování nové kurýrní cesty do Pobaltí, kde je v kriminálním prostředí o padělané americké dolary značný zájem. Za falzifikáty dodané z Německa prý platil 40 procent jejich nominální hodnoty. Podle Šlachty se zatím tyto falešné bankovky na trhu nikde v Evropě neobjevily.

V Česku policie zatkla i 50letého Němce, který bankovky do republiky přivážel. Oba muži jsou ve vazbě a hrozí jim trest od pěti do deseti let. Pokud se prokáže jejich spojení s padělatelskou dílnou v Německu, mohou být potrestání až 12 lety. „Byli obviněni ze zločinu padělání a pozměnění peněz," uvedla státní zástupkyně Petra Žílová. Pro policisty to nejsou neznámí lidé.

Německá policie zadržela 65letého muže, kterého podezřívá z toho, že v Žitavě falešné bankovky vyráběl. Jemu hrozí až 15 let vězení. Policisté zajistili kompletní vybavení padělatelské dílny. Podle Tilla Neumanna ze státního zastupitelství Gorlitz se v rámci šetření konalo 12 domovních prohlídek a nebytových prostor v ČR, Německu a Polsku. Část majetku policie obstavila. „Zajistili jsme počítače, telefony, několik tisíc eur a další věci," uvedl Neumann. V Česku policie zabavila organizátorovi dvě luxusní auta v hodnotě šesti milionů korun a kurýr přišel o vůz, v němž padělky přivezl. Policie zajistila i větší množství anabolik a pyrotechniky.