Co se stalo? Důvěřivý muž se stal obětí podvodu. A to za použití velmi populární sociální sítě Facebook. Případ, který nakonec díky zásahu policistů skončil dobře, může být velkým varováním pro ostatní uživatele nejen této sociální sítě, ale potažmo internetu jako takového.

Žádost o peníze

Setkat se s tím může každý uživatel. Do chatu přijde zpráva od nějakého známého s žádostí o finanční pomoc. V tomto případě se ale nejednalo o několikatisícovou částku, ale o pouhých čtyřicet korun. Prosba přišla od kamarádky, kterou poškozený muž má v přátelích. Jenže za žádostí o zaslání částky nebyla kamarádka, nýbrž dosud neznámý pachatel.

„Peníze měla údajně dlužit na telefonním paušálu. Muž se své známé snažil pomoci a začal s ní komunikovat. Neznámý podvodník od něj tak jejím jménem vylákal přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a z jeho účtu pak vyvedl částku 142 960 korun," sdělila mluvčí krajské policie Ivana Baláková.

Zablokovaný účet

Když ale poškozenému muži přišla na mobilní telefon zpráva o provedené platbě, obrátil se neprodleně na policii. „Přes státního zástupce jsme účet, na který byly peníze zaslané, zablokovali. Podvodník tak s nimi nemůže manipulovat," dodala.

Případu se poté ujali kriminalisté. Ti podle informací Balákové nyní zjišťují, komu zablokovaný účet vlastně patří či kdo jej používá. Pachateli hrozí v případě dopadení a odsouzení až pětiletý pobyt za mřížemi věznice. Dopustil se totiž trestného činu podvodu.

„Právní kvalifikace může být podle okolností rozšířena i na přečin legalizace výnosů z trestné činnosti a také na přečin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. V tomto konkrétním případě vše nasvědčuje tomu, že se do facebookového profilu mladé ženy někdo bez jejího vědomí naboural," upřesnila.