Prvního podvodu se měl Kambourov dopustit v roce 2006, kdy uzavřel se společností Essox smlouvu o úvěru týkající se koupě notebooku v ceně 25 tisíc korun. „Zaplatil akontaci ve výši dvou tisíc korun a notebook odebral. Další splátky už však nezaplatil a na výzvy nereagoval,“ popsala první z podvodů mluvčí jabloneckého soudu Jana Brabcová.

Další notebook si pak Kambourov, již jako zástupce Euroregionálního gymnázia v Radčicích, podvodně pořídil v lednu 2007. Úvěr byl tentokrát ve výši 59 tisíc korun.

Poslední bod obžaloby se odehrál v červenci 2007, tedy už poté, co gymnázium ukončilo výuku. Kambourov tehdy údajně zfalšoval faxové potvrzení o platbě za odběr elektřiny od společnosti ČEZ ve výši 19 tisíc korun. „Všechna tato obvinění však obžalovaný popírá,“ uvedl jablonecký státní zástupce Karel Hádek.

Euroregionální gymnázium v Radčicích ukončilo výuku na začátku dubna loňského roku. Důvodem byly velké dluhy. Gymnázium tehdy podle exekutora dlužilo na sociálním a zdravotním pojištění kolem šestadvaceti milionů korun.

Nový majitel a očekávaný zachránce školy, Niagol Petkov Kambourov, nastoupil do své funkce ředitele v lednu 2007 a neustále sliboval, že gymnázium, které navštěvovalo přibližně dvě stě žáků, zvládne zachránit před krachem. To se mu však nepovedlo především proto, že si proti sobě hned ze začátku poštval učitele, kterým nezaplatil mzdu.

„Nový majitel gymnázia nesplnil sliby, které dal učitelům. Zejména nenaplnil jejich oprávněné požadavky na mzdy, proto učitelé ze školy nakonec odešli,“ vysvětlil Deníku tiskový mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje Jiří Langer.

Škola tak nebyla schopná nadále pokračovat v řádné výuce a více než šedesát studentů a také čtrnáct učitelů, kteří na škole až do poslední chvíle zůstali, si museli hledat jinou školu.

Většina z nich nakonec nalezla „azyl“ na liberecké Integrované střední škole na Na Bojišti, kde krajský úřad zřídil novou školu spojením gymnázia a učiliště.

Deníku se bývalého majitele gymnázia nepodařilo kontaktovat.