Státní zástupce Radim Kadlček navrhoval pro Filippov trest ve výši šestnáct až sedmnáct let vězení ve věznici se zvýšenou ostrahou a pro Jušku trest osmiletý ve věznici s ostrahou.

„Šlo o násilnou smrt, poškozený si rozsáhlá zranění nemohl sám způsobit," sdělil při závěrečné řeči Kadlček a dodal, že čin byl spáchán po předchozím uvážení. Hluboce narušení pachatelé se ho chtěli zkrátka zbavit.

Jednotliví obhájci pro své klienty žádali zproštění obžaloby z vraždy. Jako důvody uváděli nevěrohodnost výpovědí mnoha svědků s drogovou zkušeností či nedostatek jednoznačných důkazů o podílu svých klientů na smrti cizince. Trojice obžalovaných se po vynesení rozsudku v soudní síni odvolala, vinu na smrti muže totiž popírají.

Obvinění

Obžaloba je vinila z vraždy jednačtyřicetiletého Besima Ramadaniho, bývalého přítele Daniely Filippov. Ta ho opustila krátce před jeho smrtí. Tělo uškrceného a brutálně zbitého cizince se zlomenou jazylkou a ve značném stadiu rozkladu nalezl kolemjdoucí myslivec mezi Holany a Liticemi na Českolipsku.

Trýznění cizince

Než Makedonec za záhadných okolností zemřel, měl konflikt s Juškou a Filippov v domě v Rynarticích na Děčínsku, který fungoval jako drogové doupě. On i tři obžalovaní byli závislí na pervitinu.

Ramadani se nechtěl smířit s faktem, že ho Filippov v milostném životě vyměnila právě za Jušku. Vnikl proto oknem do domu a s nožem v ruce na milenecký pár zaútočil. Po vzájemné šarvátce Makedonce v nočních hodinách spoutali a následně ho opakovaně po dobu třiceti minut brutálně bili pěstmi, baseballovou pálkou a několikrát kopli. Razantnímu útoku se svázaný cizinec bránit nemohl. Pachatelé po něm navíc požadovali deseti tisíc euro.

„Byl jsem s Danielou napaden, zaútočil na nás nožem," hájil se včera před soudem Juška, který tehdy utrpěl zranění ruky a nohy. „Neměl jsem v úmyslu někomu ublížit, je mi to líto, ale nemám s vraždou nic společného," dodal v soudní síni Juška.

Zraněného a stále svázaného cizince podle svědků z domu odvezla Filippov s Jandou až druhý den v noci. Jejich výpovědi si ale protiřečí.

Ani jeden z nich ale vinu na smrti Besima necítí. „U napadení jsem vůbec nebyl a o žádném vydírání nic nevím," snažil se obměkčit soudkyni Janda.

„Při svazování Václav poškozeného držel," zaznělo z výpovědi Filippov. Ta se v minulosti v Rakousku živila jako prostitutka. Před senátem včera řekla, že chce svůj budoucí život napravit. Jako největší svoji chybu bere závislost na drogách. „Necítím se být vina na smrti Besima. Nikdy v životě jsem nikomu neublížila," sdělila před vynesením rozsudku Filippov. Litovala a svou vinu viděla v tom, že se tehdy nezachovala správně, nechala se totiž zastrašit a svému bývalému příteli neposkytla první pomoc.