VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důchodkyně přišla o 160 tisíc korun

Jablonec nad Nisou - O neuvěřitelných sto padesát devět tisíc korun přišla důvěřivá důchodkyně z Jablonce, která se nechala oklamat dvojicí podvodníků.

23.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Žena uvěřila jejich historce o příbuzném, který nutně potřebuje operaci, a pachatele si sama zavedla až domů. Tam jim předala požadovaných dvacet tisíc, nakonec ale přišla o mnohem víc.

Dosud neznámá dvojice oslovila třiaosmdesátiletou důchodkyni v úterý dopoledne u stánku s pečivem na křižovatce ulic Nová Pasířská a Sadová v Jablonci. „Chtěli, aby jim žena poradila, kudy se dostanou do jablonecké nemocnice. Když jim žena ochotně začala vysvětlovat cestu, tak ji požádali o půjčení dvaceti tisíc korun. Tuto částku prý potřebovali na operaci bratra pachatelky, který bez lékařského zákroku zemře,“ popsala Dagmar Sochorová z jablonecké policie.

Žena si pachatele sama zavedla až domů

Důchodkyni se údajného těžce nemocného bratra zželelo a nechala se pachateli odvézt k sobě domů. Oba s ní pak šli do jejího bytu, kde jim žena předala požadovanou částku. „Když pachatelé odjeli, poškozená žena zjistila, že z místa, kde měla své úspory uložené, jí během návštěvy dua podvodníků zmizelo dalších sto třicet devět tisíc korun. Důchodkyně tak k vůli své důvěřivosti přišla o úspory v celkové částce sto padesát devět tisíc korun,“ konstatovala Dagmar Sochorová.

Podezřelá dvojice se podle popisu důchodkyně pohybuje v černém luxusním vozidle nezjištěné tovární značky. Muž a žena byli odhadem ve věku pětatřiceti až čtyřiceti let, oba elegantně oblečení, mluvili plynule a dobře slovensky, měli výrazné rysy v obličeji a jednalo se o jižanské typy. Muž byl vysoký 170 centimetrů, krátké hnědé upravené vlasy, oholen, oblečen v tmavém obleku. Žena byla vysoká 165 cm, středně dlouhé kaštanové vlasy, elegantní klobouk, oblečena do šatů.

Podvodníci už zřejmě úřadovali vícekrát

Zmiňovaný popis pachatelů v mnoha bodech odpovídá popisu podvodníků, kteří nedávno stejným způsobem a pomocí stejné historky okradli dva důchodce na Liberecku. V polovině července přišli dva důvěřiví senioři z Liberce o téměř sto padesát tisíc.

První případ se stal 11. června na tramvajové zastávce Vápenka. „U třiaosmdesátileté ženy zastavilo černé auto, ve kterém seděly kromě řidiče ještě dvě ženy,“ začíná s popisováním krádeže mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Tvrdili, že měli nehodu a v nemocnici mají kamaráda, který čeká na operaci. Po chvilce povídání se seniorky zeptali, zda by jim nepůjčila peníze s tím, že je potřebují právě na operaci kamaráda. Seniorka nasedla k nim do auta a nechala se odvézt k sobě domů. Tam vzala deset tisíc korun a trojici je předala.

Scénář loupeže už se opakoval třikrát

Shodný scénář měl pak i případ druhý, který se stal následující den. Neznámá trojice v tmavém autě zastavila na autobusové zastávce Husova u osmdesátiletého muže. Řidič vozu chtěl, aby si nasedl do auta a ukázal jim, kde je nemocnice. I když oslovený muž nechtěl, do auta po chvíli nasedl.

Příběh se odvíjel jako v předešlém případě. Muž se nechal odvézt k sobě domů a posádce auta předal osmatřicet tisíc korun v hotovosti. „To však bylo málo, a proto se seniorem podvodníci objížděli pošty, aby jim mohl předat ještě peníze, které měl uložené na vkladní knížce,“ popsala další případ Vlasta Suchánková s tím, že tento důvěřivý senior přišel celkem o sto třicet osm tisíc korun.

Popis pachatelů podle okradeného muže je dost blízký zlodějům z Jablonce nad Nisou. Muži za volantem mohlo být kolem padesáti let, měl tmavší pleť, hovořil slovensky. Měl silnější postavu a černé krátké rovné vlasy. Byl hladce oholen a na sobě měl tmavý oblek. Vedle něho seděla žena, které mohlo být také padesát let. Vlasy měla hnědé, střižené na mikádo. Na sobě měla tmavší sukni.

Ženě sedící vzadu mohlo být 30 - 35 let. Byla štíhlá se světle hnědými vlasy, rovněž střiženými na mikádo. Vůz, kterým jeli, měl černou barvu, jednalo se o sedan. Také uvedl, že se trojice mezi sebou chvílemi bavila zřejmě maďarsky.

Je až nepochopitelné, jak jsou někteří lidé důvěřiví. S některými okradenými například strávili podvodníci hodinu a půl, než získali potřebné peníze.

POLICEJNÍ RADY DŮCHODCŮM

- Nikdy neotvírejte automaticky dveře, nevíte-li, kdo je za nimi a nepouštějte do bytu cizí lidi – jen ty, kteří důvěryhodně prokáží, proč přicházejí
- Na dveřích je vhodné uvádět jmenovku v množném čísle (zvlášť ženy)
- Buďte opatrní a nevěřte každému, kdo vás za dveřmi požádá o pomoc. Většina situací se dá vyřešit i bez otevření dveří
- Čekáte–li příchod cizího člověka, požádejte někoho z příbuzných, aby byl s vámi doma
- Nebuďte důvěřiví ani k různým podomním prodejcům
- Pořiďte si dveřní panoramatické kukátko a pojistný řetízek
- Peníze můžete ukládat do banky či spořitelny. Nemějte doma více peněz v hotovosti nebo velmi cenné věci, pokud nevlastníte dobře ukrytý nebo zabudovaný trezor
- Noste u sebe jen nezbytně nutnou finanční hotovost
- Nechlubte se svým majetkem a nepůjčujte peníze cizím lidem

Autor: Jan Vrabec

23.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Potravinářství - Potravinářství Pekař 90 Kč

Pekaři PEKAŘ/KA - brigáda. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce na stálou noční směnu od cca 17:15 hod., končí se po dohotovení výroby (zpravidla mezi 1:45 - 3:00 hod. ráno), Obsluha strojů a zařízení včetně jejich čištění po dokončení výroby, ruční výroba, smažení koblih, manipulace s břemeny, DPP - brigáda na letní měsíce, pouze pro plnoleté, Hrubá mzda v závislosti na množství a kvalitě odvedené práce, Absolutně nekuřácké pracoviště - kouřit se nesmí ani o přestávce. Pracoviště: Jiří bláha - pekařská a cukrářská výroba, Švermova, č.p. 121, 460 10 Liberec 10. Informace: Jana Matějíčková, +420 485 102 216,775 733 938.

Stavebnictví - Stavebnictví Projektant ve stavebnictví 20 450 Kč

Stavební architekti ARCHITEKT VEŘEJNÉHO PROSTORU MĚSTA na odboru hlavního architekta Magistrátu města Liberec. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30740 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup je možný ihned, příp. dle dohody. Plat: 11. platová třída podle nař. vl. č. 341/2017 Sb. a poskytnutí dalších složek platu po zapracování včetně zaměstnaneckých výhod garantovaných kolektivní smlouvou. , Předpoklady: státní občanství ČR (případně i cizí státní občanství s trvalým pobytem v ČR), dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost, ovládání jednacího jazyka. Místem výkonu práce jsou budovy Magistrátu města Liberec a území správního obvodu města Liberce. , Požadavky: vysokoškolské vzdělání v oboru architektura (urbanismus); znalost problematiky území statutárního města Liberce, architektonických a urbanistických struktur a vazeb na území města; dobré komunikační schopnosti pro jednání s fyzickými i právnickými osobami, aktivní přístup k řešení problémů, schopnost systematické a koncepční práce; znalost problematiky legislativy a GIS v oblasti územního plánování; práce s PC (Microsoft Office, GIS, Internet apod.); řidičský průkaz skupiny B. Uvítáme: splnění kvalifikačních předpokladů podle § 24 zák. č. 183/2006 Sb. (není podmínkou), praxi ve veřejné správě a znalost území statutárního města Liberec. , Přihlášku i osobní dotazník lze stáhnout na webových stránkách města na adrese http://www.liberec.cz/okt/, Bližší informace k uvedenému výběrovému řízení jsou k dispozici na úřední desce Magistrátu města Liberec na http://www.liberec.cz/cz/magistrat-radnice/uredni-deska/volna-pracovni-mista/, Uzávěrka pro doručení přihlášek uchazečů je dne 4. května 2018.. Pracoviště: Statutární město liberec, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 1, 460 01 Liberec 1. Informace: Miroslav Křepel, +420 485 243 761.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 23 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti rehabilitace FYZIOTERAPEUT/KA. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro léčebnou rehabilitaci v Liberci, pobočka Pošta, hledáme šikovné fyzioterapeuty/ky. Náplní práce je cvičení se sportovci a pacienty po úrazech a operačních zákrocích, pro pacienty s onemocněným pohybového aparátu (děti i dospělí). Praxe výhodou., Místo výkonu: SAREMA LIBEREC s.r.o., Nám. Dr. E. Beneše,559/28, Liberec, 460 01, Požadované vzdělání: vyšší odborné, vysokoškolské, Nástup: ihned, Forma úvazku: plný, Mzda: od 23.000,- Kč/měsíc, Kontakt: Lenka Halamová, tel.: +420 777 104 650, e-mail: sarema@sarema.cz. Pracoviště: Sarema liberec s.r.o.-001, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 559, 460 01 Liberec 1. Informace: Lenka Halamová, .

Výroba - Výroba Seřizovači 24 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních fréz FRÉZAŘ KOVŮ - OBSLUHA KONVENČNÍCH FRÉZ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možnost zaučení na CNC, dovednosti práce na soustruhu vítány.. Pracoviště: Tlf, s.r.o., Slovanská, č.p. 781, 463 12 Liberec 25. Informace: Roman Foukal, +420 485 225 483,739 589 585.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Liberecká capoeira opět bodovala.

Čtyři medaile z mistrovství republiky získali capoeristé pro liberecký klub

Ještěd. Ilustrační foto

Lyže vymění za kola a nordic hole. V ještědském areálu startuje letní sezona

Podvyživenou fenku kdosi vyhodil za Jabloncem do bláta. Zemřela

Liberecký deník – Otřesný zážitek má za sebou jablonecká studentka. Při procházce našla v kaluži polomrtvou fenku. Za dvě hodiny u veterináře zemřela. Případ si zřejmě převezme policie.

Akrobacie s hlavou v kanálu, záchrana bobra a pohřeb motorkáře: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. dubna 2018.

Vojáci míří do Vesce. Liberec si připomene krvavou bitvu

Liberec – Jak to vypadalo, když na Keilově vrchu duněla děla a v Ostašově proti sobě bojovaly tisíce rakouských a pruských vojáků? Zakusit atmosféru jedné z největších bitev, která se na Liberecku odehrála, mohou lidé už během pátka a soboty.

Jak jsme žili v Československu: Vratislavický pivovar

Liberecko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 20. dubna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT