Žena uvěřila jejich historce o příbuzném, který nutně potřebuje operaci, a pachatele si sama zavedla až domů. Tam jim předala požadovaných dvacet tisíc, nakonec ale přišla o mnohem víc.

Dosud neznámá dvojice oslovila třiaosmdesátiletou důchodkyni v úterý dopoledne u stánku s pečivem na křižovatce ulic Nová Pasířská a Sadová v Jablonci. „Chtěli, aby jim žena poradila, kudy se dostanou do jablonecké nemocnice. Když jim žena ochotně začala vysvětlovat cestu, tak ji požádali o půjčení dvaceti tisíc korun. Tuto částku prý potřebovali na operaci bratra pachatelky, který bez lékařského zákroku zemře,“ popsala Dagmar Sochorová z jablonecké policie.

Žena si pachatele sama zavedla až domů

Důchodkyni se údajného těžce nemocného bratra zželelo a nechala se pachateli odvézt k sobě domů. Oba s ní pak šli do jejího bytu, kde jim žena předala požadovanou částku. „Když pachatelé odjeli, poškozená žena zjistila, že z místa, kde měla své úspory uložené, jí během návštěvy dua podvodníků zmizelo dalších sto třicet devět tisíc korun. Důchodkyně tak k vůli své důvěřivosti přišla o úspory v celkové částce sto padesát devět tisíc korun,“ konstatovala Dagmar Sochorová.

Podezřelá dvojice se podle popisu důchodkyně pohybuje v černém luxusním vozidle nezjištěné tovární značky. Muž a žena byli odhadem ve věku pětatřiceti až čtyřiceti let, oba elegantně oblečení, mluvili plynule a dobře slovensky, měli výrazné rysy v obličeji a jednalo se o jižanské typy. Muž byl vysoký 170 centimetrů, krátké hnědé upravené vlasy, oholen, oblečen v tmavém obleku. Žena byla vysoká 165 cm, středně dlouhé kaštanové vlasy, elegantní klobouk, oblečena do šatů.

Podvodníci už zřejmě úřadovali vícekrát

Zmiňovaný popis pachatelů v mnoha bodech odpovídá popisu podvodníků, kteří nedávno stejným způsobem a pomocí stejné historky okradli dva důchodce na Liberecku. V polovině července přišli dva důvěřiví senioři z Liberce o téměř sto padesát tisíc.

První případ se stal 11. června na tramvajové zastávce Vápenka. „U třiaosmdesátileté ženy zastavilo černé auto, ve kterém seděly kromě řidiče ještě dvě ženy,“ začíná s popisováním krádeže mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Tvrdili, že měli nehodu a v nemocnici mají kamaráda, který čeká na operaci. Po chvilce povídání se seniorky zeptali, zda by jim nepůjčila peníze s tím, že je potřebují právě na operaci kamaráda. Seniorka nasedla k nim do auta a nechala se odvézt k sobě domů. Tam vzala deset tisíc korun a trojici je předala.

Scénář loupeže už se opakoval třikrát

Shodný scénář měl pak i případ druhý, který se stal následující den. Neznámá trojice v tmavém autě zastavila na autobusové zastávce Husova u osmdesátiletého muže. Řidič vozu chtěl, aby si nasedl do auta a ukázal jim, kde je nemocnice. I když oslovený muž nechtěl, do auta po chvíli nasedl.

Příběh se odvíjel jako v předešlém případě. Muž se nechal odvézt k sobě domů a posádce auta předal osmatřicet tisíc korun v hotovosti. „To však bylo málo, a proto se seniorem podvodníci objížděli pošty, aby jim mohl předat ještě peníze, které měl uložené na vkladní knížce,“ popsala další případ Vlasta Suchánková s tím, že tento důvěřivý senior přišel celkem o sto třicet osm tisíc korun.

Popis pachatelů podle okradeného muže je dost blízký zlodějům z Jablonce nad Nisou. Muži za volantem mohlo být kolem padesáti let, měl tmavší pleť, hovořil slovensky. Měl silnější postavu a černé krátké rovné vlasy. Byl hladce oholen a na sobě měl tmavý oblek. Vedle něho seděla žena, které mohlo být také padesát let. Vlasy měla hnědé, střižené na mikádo. Na sobě měla tmavší sukni.

Ženě sedící vzadu mohlo být 30 - 35 let. Byla štíhlá se světle hnědými vlasy, rovněž střiženými na mikádo. Vůz, kterým jeli, měl černou barvu, jednalo se o sedan. Také uvedl, že se trojice mezi sebou chvílemi bavila zřejmě maďarsky.

Je až nepochopitelné, jak jsou někteří lidé důvěřiví. S některými okradenými například strávili podvodníci hodinu a půl, než získali potřebné peníze.

POLICEJNÍ RADY DŮCHODCŮM

- Nikdy neotvírejte automaticky dveře, nevíte-li, kdo je za nimi a nepouštějte do bytu cizí lidi – jen ty, kteří důvěryhodně prokáží, proč přicházejí
- Na dveřích je vhodné uvádět jmenovku v množném čísle (zvlášť ženy)
- Buďte opatrní a nevěřte každému, kdo vás za dveřmi požádá o pomoc. Většina situací se dá vyřešit i bez otevření dveří
- Čekáte–li příchod cizího člověka, požádejte někoho z příbuzných, aby byl s vámi doma
- Nebuďte důvěřiví ani k různým podomním prodejcům
- Pořiďte si dveřní panoramatické kukátko a pojistný řetízek
- Peníze můžete ukládat do banky či spořitelny. Nemějte doma více peněz v hotovosti nebo velmi cenné věci, pokud nevlastníte dobře ukrytý nebo zabudovaný trezor
- Noste u sebe jen nezbytně nutnou finanční hotovost
- Nechlubte se svým majetkem a nepůjčujte peníze cizím lidem