Před Krajským soudem v Liberci v úterý začalo hlavní líčení v korupční kauze, v níž je společně s Půtou obžalováno dalších dvanáct lidí a čtyři firmy. Jen čtení samotné obžaloby trvalo státnímu zástupci téměř dvě a půl hodiny. Hejtmana se týká jen několik bodů. Podle státního zástupce se měl dopustit zneužití pravomoci úřední osoby a přijmout úplatek. Za to by mohl jít do vězení na pět až deset let.

„Ze své pozice ve Výboru regionální rady ROP Severovýchod, kde měl zásadní postavení, měl iniciovat dvě rozhodnutí, které byly výhodné pro žadatele o dotaci. Za to měl přijmout úplatek,“ vysvětlil státní zástupce Radim Kadlček.

Podle obžaloby měl Půta za své první rozhodnut vzít od firmy Metrostav částku 800 tisíc, z čehož mělo být vyplaceno půl milionu. Zbytek měl dostat po vyplacení dotace. V druhém případě za něj měla ta samá firma převzít závazek ve výši 30 tisíc.

Půta od počátku svou vinu odmítá a zopakoval to i při své výpovědi. „Nemám ani trochu dojem, že bych svými rozhodnutími poškodil zájmy Evropské unie,“ sdělil. Podle něj je obžaloba sestavena účelově a některé informace používá výlučně v jeho neprospěch. Z toho důvodu také odmítl odpovídat na otázky státního zástupce.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (vpravo) na snímku z 11. září na chodbě libereckého krajského soudu, kde začalo hlavní líčení v korupční kauze spojené s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci.
Soud s hejtmanem nebyl. Hlavní líčení bylo odročeno kvůli námitce podjatosti

Ten se ohradil, že pak by neměl odpovídat ani na otázky obhajoby. Ta však žádné nevznesla. Půta se mimo jiné vyjádřil i ke schůzkám na čerpacích stanicích.

„Uznávám, že když je to takto samostatně prezentováno, nevyznívá to pro hejtmana dobře. Je to ale více veřejné místo než kancelář,“ vysvětlil s tím, že schůzky na benzinkách probíhaly také proto, že je má po cestě do práce. Podle něj je hlavním cílem procesu jeho odstranění z politiky a veřejného života a osobní i ekonomická likvidace.

Aféra se táhne už od roku 2014 a týká se evropských dotací na projekty rekonstrukce kostela svaté Maří Magdaleny a oddychové zóny na Perštýně za desítky milionů korun. Jen projekt přestavby kostela na geotermální lázně měl stát 65 milionů. Peníze nakonec vyplaceny nebyly. Projekt byl vedený jako rizikový, ale podle Půty jej právníci varovali, že když jej vyřadí, mohou čelit žalobě.

Oba projekty připravila společnost Geotermální energie pro občany, která je společně s firmami Gallos, Developer CZ a Metrostav mezi obžalovanými. Posledně jmenovaná se ale přidala k soudu i jako poškozená strana a požaduje náhradu škody ve výši 43,5 milionů korun. Podle Kadlčka ale není možné, aby firma byla obžalovaná i poškozená zároveň.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Hejtmana Martina Půtu obžaloval státní zástupce v souvislosti s braním úplatků

Obžalovaným hrozí tresty až dvanáct let. Podle státního zástupce se měly fyzické i právnické osoby dopustit kromě podplácení a přijetí úplatků také trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži nebo legalizace výnosů z trestné činnosti.

Soudní řízení mělo původně začít už v půlce září. Půtův advokát ale podal námitku ohledně jedné z přísedících, kterou byla manželka hejtmanova spolustraníka Michala Hrona. Nová přísedící se tak musela seznámit se spisem. Ten podle Kadlčka čítá kolem dvou tisíc stran.