„Vytipoval jsem si ho pro spolupráci. Podle jeho pověsti jsem usoudil, že by mohl vědět informace, které bych mohl potřebovat," vysvětlil Valtr. Spolupráce se podle něj vyplatila. Třiačtyřicetiletý Ryžák svými informacemi z kriminálního prostředí napomohl k objasnění několika trestných činů, ať už se jednalo o majetkovou trestnou činnost nebo předloňskou vraždu libereckého taxikáře.

S Ryžákem se setkal asi desetkrát, a to v restauracích. Nejdříve se podle jeho tvrzení museli poznat a vytvořit mezi sebou vzájemnou důvěru. „Jednou jsem zval já jeho, podruhé on mne," dodal Valtr.

Ryžák se podílel i na objasnění krádeže policejního auta. „Bylo to v roce 2009. Volal jsem mu kvůli tomu. On se mi následně za dvě hodiny ozval a sdělil, kde se odcizené auto nachází," upřesnil Valtr.

Ryžák se mu během několika schůzek svěřil, že má něco rozjednaného i s Národní protidrogovou centrálou (NPC). O tom ale Valtr nechtěl nic slyšet, protože drogami se zabývali policisté z jiného útvaru. „Byla dohoda, že drogovou problematiku předával náš útvar právě policistům z NPC," vysvětlil Valtr.

Miroslav Vogel z Národní protidrogové centrály během listopadového líčení u Krajského soudu v Liberci potvrdil, že obžalovaný Ryžák byl od roku 2009 jejich informátorem. Uvedl ale, že o distribuci drog z z jeho strany nic nevěděl.

V listopadu navíc přiznal, že pro kontakty s Ryžákem je stíhán ze třinácti skutků Generální inspekcí bezpečnostních sborů.

Výslech svědků

Včerejší soudní líčení bylo ve znamení výslechu několika svědků. Se svou výpovědí jako první před senátem stanul znalec Zdeněk Bašný, který posuzoval duševní stav obžalované skupiny ve složení Petr Ryžák, Jakub Jon, František Hippmann, Michal Kerner, Michal Kulhavý a Nikola Müllerová, kteří drogy i sami užívali. Podle něj ale ani jeden z nich netrpí duševní poruchou. „Ústavní léčení z drogové závislosti jsem u nich nenavrhoval, přiznali se, že jsou schopni sami od sebe abstinovat," uvedl Bašný. Potvrdilo to i jeho znalecké zkoumání, podle kterého jsou všichni schopni přestat drogy užívat, až na obžalovaného Jakuba Jona, který tuto schopnost má sníženou.

Hlavní líčení bylo přerušeno na devatenáctého února a devatenáctého března. Deník celou kauzu nadále sleduje.