„Stydím se za to," řekl Martin Píša (1974), žijící v ústeckém okresu, ale v současnosti ubytovaný ve vazební věznici v Litoměřicích. Reagoval tak na obžalobu, podle které znásilnil dívku, které ještě nebylo ani 15 let.

„Doznal jsem to, ale nesouhlasím s právní kvalifikací," uvedl na začátku procesu, který ve středu začal u ústeckého krajského sodu.

Dítě prý neznásilnil, jenom si s dívkou hrál, nebylo to prý úmyslně. Kdyby v sobě neměl právě drogu, asi by se to nestalo, omlouval se před soudem.

Podle obžaloby Píša 7. března 2014 po 16. hodině v Ústí nad Labem Krásném Březně v ulici Na Sklípku v prvním patře opuštěné ubytovny v areálu zahradnického podniku osahával a líbal po celém těle a nakonec nutil k pohlavnímu styku mentálně postiženou dívku.

Podle obžaloby se dívka proti jeho jednání bránila.

Omlouval se

Před soudem Píša působil velmi nejistě, omlouval se za své jednání. Na první pohled nebylo vidět, že by měl za sebou řadu přestupků a dvanáct záznamů o dřívějších odsouzeních.

Podle žaloby ale v osudný den na policejní linku 158 volal občan, že z bývalé ubytovny je slyšet dětský nářek a pláč. Na místo se okamžitě dostavila policejní hlídka a v prvním patře v jakémsi brlohu bezdomovců uviděli policisté muže. Měl na sobě jenom tričko. Pod odkrytí deky uviděli dívku. Byla zjevně vystrašená. Muže na místě v 16.45 hod. zadrželi a dali mu pouta.

Později uvedl, že vědělo dívce, že jí teprve bude 14 let. Dívku totiž znal, i matku nezletilé.

Dívka při vyšetřování případu ukazovala na panenkách (Pája a Jája), co s ní obžalovaný prováděl. Nebylo to prý poprvé. Již jednou si s dívkou podobným způsobem „hrál". Potvrdila to v průběhu vyšetřování i její matka, která přitom Píšu přistihla, ale nic na policii nenahlásila, protože se bála jeho pomsty. Když matku dívky dříve Píša napadl, údajně jí měl vyhrožovat, jestli ho udá na policii, až se vrátí z vězení, tak jí strčí hlavu do sporáku.

Byl jenom zvědavý

Před soudem Píša tvrdil, že nechtěl dívku znásilnit. Šla s ním dobrovolně. Jak se na jejím těle objevily modřiny, neví.

Byl vlastně jenom zvědavý, protože říkala, že předtím s ní měl pohlavní styk jeden její příbuzný. Chtěl se proto dozvědět, co tedy již o sexu ví. Nevěděla nic. Tak lze shrnout základ jeho obhajoby.

Toto vysvětlování důvodu, proč šel obžalovaný s dívkou, která ho dobře znala, do opuštěné budovy, mělo poněkud komediální nádech, ale ve skutečnosti šlo o snahu popřít, že se mohl dopustit sexuálního násilí na dívce. Z části měl situaci ulehčenou tím, že dívka má snížené rozumové schopnosti.

Píša přiznává dobrovolný styk, který vzhledem k věku dívky je samozřejmě také trestný, ale brání se, že by došlo ke znásilnění.

Situaci poněkud komplikuje, že dívka je nemocná, její rozumové schopnosti jsou na nižší úrovni. Ale přesto psycholožka neshledala ve výpovědích dívky vliv nějakého návodu nebo sugesce.

Fotografie z mobilu

Po zadržení Píši se dostal policii do rukou také jeho mobilní telefon značky Sony Ericsonn C 510. Zajímavý byl obsah telefonu.

V den zatčení, tedy 7. března letošního roku těsně před čtvrtou hodinou, „někdo" pořídil dva snímky. Fotografie byly s výrazným sexuálním detailem. Pravděpodobně fotografie zachycují genitálie poškozené dívky a obžalovaného. Snímky jsou součástí vyšetřovacího spisu.

Jednání trestního senátu bylo nařízeno též na čtvrtek.

Statistika případů

Letos policie vyšetřovala do konce července již 42 znásilnění v Ústeckém kraji a 28 v Libereckém kraji. Za celý rok 2013 v Ústeckém kraji policie vyšetřovala 45 znásilnění a v Libereckém kraji 39.

Počet znásilnění v posledních letech je zhruba na stejné úrovni například v roce 2010 v Ústeckém kraji policisté vyšetřovali 42 případů a v Libereckém kraji 45 nahlášených znásilnění.