Jdete po zledovatělém chodníku, musíte se dívat před sebe, také pod nohy, vyhýbat se ostatním chodcům. Teď už to ale nevyšlo, nohy letí vzhůru a pozadí padá k zemi. V lepším případě jste terčem pobavení šťastnějších chodců, v horším si zlomíte ruku nebo narazíte kostrč.
Záchranáři ovšem k zraněným chodcům vyráželi zatím pouze dvakrát. Naposledy, když napadl sníh pár dní před Vánoci a také koncem listopadu, kdy sněžilo poprvé. Tehdy ošetřili několik zraněných. Chodce totiž potrápila ledovka.
„Během noci bylo celkem deset úrazů po pádu nebo uklouznutí na ledu. U sedmi lidí to bylo po požití alkoholu, tam šlo hlavně o poranění hlavy, ostatní si poranili dolní končetiny,” řekl ředitel liberecké záchranky Stanislav Mackovík. Jinak je ale zatím zima k lidem přívětivá. „V posledních dnech zatím žádné úrazy nemáme,“ potvrdila mluvčí záchranářů Lenka Markovičová.
Přesto ale „chodníkových“ úrazů přibývá. Alespoň podle pojišťovny ČSOB. „Každoročně jich máme o třetinu víc,“ řekl tiskový mluvčí pojišťovny Petr Milata.
Lidé přitom za například zlomenou nohu mohou dostat až čtyřicet tisíc korun. „Pokud k bolestnému za zlomenou nohu, které činí přibližně dvanáct tisíc korun, přičteme i vyplacení ušlé mzdy, tedy rozdílu mezi mzdou poškozeného a tím, co mu je uhrazeno z nemocenské po celou dobu léčení, pak se celkové odškodné může vyšplhat až k částkám v řádů desítek tisíc korun,“ potvrdila Iva Knapová z odboru služeb klientům pojišťovny.
Lidé ale musí co nejlépe zadokumentovat okolnosti pádu a také si sehnat svědky a různá potvrzení (viz infoblok).
Pak je pro pojišťovnu mnohem snazší zraněnému člověku pojistné plnění uznat. „Povědomí lidí, jak mají v takových situacích postupovat, sice narůstá, stále je ale vysoké procento případů, kdy odškodné platit nemůžeme. Buď na něj nevznikl nárok, nebo poškozený jednoduše nevěděl, jak věc řešit,“ dodala Knapová.
Za úklid chodníků jsou od ledna 2010 zodpovědné obce.
Aby zraněný člověk měl nárok na odškodné, musí co nejlépe zadokumentovat:
* Přesné místo, datum a čas vzniku škodné události
* Přesný popis okolností pádu jak moc sněžilo, jak velká vrstva sněhu byla na chodníku, zda byl chodník uklizený, posypaný
* Zajistit si svědky
* Pořídit fotodokumentaci místa
Poškozený také musí doložit posudek o bolestném, o ztížení společenského uplatnění, o ztrátě na výdělku a doložení o výdajích spojených s léčením (regulační poplatky, doplatky za léky).