Že není kolo jako kolo ukázaly výsledky dvouměsíčního šetření České obchodní inspekce (ČOI). Od dubna do května provedli inspektoři ČOI 68 kontrol, během kterých prozkoumali 117 typů dětských kol. V devíti procentech případů došlo k porušení předpisů, v jednom případě inspektoři nařídili zákaz prodeje. Další kontroly budou následovat až do konce července.Kontroloři se zaměřili na jízdní kola s maximální výškou sedla větší než 435 mm a menší než 635 mm a s pohonem zadního kola. Předmětem kontroly se stala jak dokumentace jako návody k manipulaci a údržbě, tak samotná kola a jejich fyzikální a mechanické vlastnosti.

„Inspektoři při kontrolách vizuálně ověřovali, zda nejsou na trhu dětská kola, která by mohla ve zvýšené míře ohrozit zdraví nebo bezpečnost osob," informoval tiskový mluvčí ČOI Denis Gaidoš. Nebezpečné jsou například chybějící zakončení trubek řidítek nebo nedostatečná vzdálenost šlapek od země.

Špatná konstrukce

Po vizuální kontrole označili inspektoři dvě kola jako potencionálně nebezpečná a odeslali je k posouzení bezpečnosti. Na jednom z kol XIAO LI XING objevili konstrukční vady kvůli kterým kolo nevyhovuje zákonu o obecné bezpečnosti výrobku. Po zpracování veškerých podkladů bude kolo zapsáno do evropské databáze nebezpečných výrobků RAPEX. Výsledky posouzení druhého kola ČOI zatím nezná.

Za nedostatky v dokumentaci, chybějící údaje o výrobci a distributorovi, prodej výrobků bez návodu k použití a údržbě rozdali inspektoři ve třech případech pokutu 4 tisíce korun. Další případy předali k podrobnějšímu šetření.

Dobrý výrobce se neschovává

Pozornost věnovaná sportovnímu vybavení pro děti se vyplatí. „Dětští cyklisté se často zraní při hře či příliš rychlé jízdě nejen vzhledem k rozvíjejícím se motorickým schopnostem a růstu, ale také proto, že se teprve učí kolo správně ovládat," popisuje odlišnosti mezi dětským a dospělým cyklistou Gaidoš.

Ačkoli ČOI kontroluje prodej kol, i tak se mohou na trhu objevit nebezpečné kusy. „Nejsou-li kola určená pro mladší děti bezpečná, mohou představovat riziko vážného zranění hlavy, hrudníku, břicha nebo končetin. Rodiče by měli věnovat pozornost výběru nového kola pro své dítě," varuje ústřední ředitel ČOI Vladimír Velčovský.

Aby zájemci pořídili bezpečné jízdní kolo, doporučuje ČOI nakupovat ve specializovaných prodejnách s vyškoleným personálem, který umí kvalifikovaně poradit. Vyhýbat by se měli výrobkům, které nemají všechny důležité identifikační značky, například od výrobce, distributora apod. Nezbytností je také návod v češtině. „Dále by se měli ujistit, že kolo má dva funkční brzdné systémy, chráněná riziková místa, zejména v oblasti řetězu, a je dostatečně pevné a stabilní," doplnil Velčovský. Pokud kolo vyhovuje všem požadavkům rodičů, mělo by jej dítě stejně před koupí samo vyzkoušet.

Jitka Blehová