Úterní případ jen souhrou šťastných náhod neměl tragický závěr. Nůž útočníka se po obličeji překvapeného taxikáře svezl a jen lehce ho poranil. „Byl to mžik. O tom, že mám celý krk od krve mi řekl až kolega, který hned přijel," řekl napadený taxikář Miroslav Martinec, který dva agresory nabral krátce po půlnoci u terminálu městské hromadné dopravy ve Fugnerově ulici.

Podle neověřených informací se mělo jednat o dva Lotyše ve věku 22 a 26 let.

Jejich jízda do Prahy skončila už po sto metrech, kde je taxikář požádal o peníze předem. Jeden z dvojice měl taxikáře chytnout kolem krku a při strkanici došlo k poranění na obličeji. Poté dvojice cizinců utekla do nějaké z přilehlých ulic, kde si drze zastavila jiný taxík, kterým se pokusila do Prahy dostat.

Taxikář: Tušil jsem to od začátku

Po deseti měsících nebylo k podobné tragédii daleko. Celý úterní útok Deníku popsal sám napadený taxikář.!

Jak celý incident začal?
Už od první chvíle jsem měl takové tušení. Jeden venku kouřil a pak se dohadovali. Nápadné bylo i to, že si oba sedli na zadní sedačky. Proto jsem si radši dal obušek mezi nohy, abych ho měl po ruce. Nejdříve jsem chtěl někomu volat, že mám jet do Prahy a mám z toho divný pocit. To jsem ale nestihl, protože oba nastoupili. Proto jsem jim řekl, ať mi dají peníze dopředu.

Měli u sebe vůbec peníze?
Něco začali smolit, ale pak řekli, že musí do bankomatu. V ten moment jsem se jich chtěl hlavně zbavit a tak jsem jim řekl, ať si tam dojdou a až se vrátí, tak že pojedeme. Vystoupit se jim ale nechtělo. Pořád říkali, že tam mám jet. Tak jsem popojel těch sto metrů k bankomatu z Fugnerovy na Soukeňák. Celou dobu jsem se je snažil hlídat v zrcátku.

Co následovalo potom?
V moment, kdy jsem se na ně otočil, jeden na mě skočil a chytl mě kolem krku a lámanou ruštinou říkal: Nezastavuj a jeď do Prahy. Šlápl jsem prudce na brzdu a on letěl dopředu. Díky tomu jsem stačil otevřít dveře a vyndat jednu nohu ven. Ten druhý se ale protáhl mezi opěrkami a táhl mě zpět. Při tom přetahování mi ale povolilo tričko a já jsem vyklouzl ven. Mezi tím mě nejspíš jeden z nich řízl do obličeje.

Takže vás zachránilo tričko?
Je to jedna věc k druhé. Hlavně jsem vyklouzl, protože jsem nebyl připoutaný. Hned jak jsem měl tušení, tak jsem si raději zapnul pás naprázdno.
Myslím si, že by taxikářům hodně pomohlo, kdyby se nemuseli poutat aspoň ve městě. Kdyby pro ně existovala nějaká výjimka, mohlo by to v takových případech pomoci. Bohužel zatím nás to stojí jenom body.

Co by podle vás následovalo, kdyby jste si neřekl o peníze předem?
Myslím si, že ten úmysl měli už při nastupování. Možná bych skončil někde cestou do Prahy.

Stalo se vám někdy něco podobného?
Taxíkem jezdím patnáct let a nikdy jsem se s něčím podobným nesetkal. V tomhle případě jsem pojal podezření už na začátku. Každý se vždy snaží smlouvat. Když jsem jim ale řekl, že to bude do Prahy za dva tisíce, souhlasili. Od pohledu ale nešlo o žádné agresory.

Co následovalo poté, co jste jim vyklouzl?
Chvíli seděli, možná byli trošku překvapeni, že se jim to nepovedlo. Mávl jsem na kolegu taxikáře, aby přijel. Mezi tím oba z auta utekli, jednoho jsem ale při vystupování stihl majznout po hlavě někam do zátylku, že si z toho kleknul. Pak utekl i on.

Na čerpací stanici u Příšovic si však pro ně přijeli policisté z Turnova. „Vyšetřovatel obvinil oba muže z vydírání, za což jim hrozí až osmiletý trest odnětí svobody," sdělila mluvčí policie Ivana Baláková. Během středečního odpoledne se navíc rozhodovalo o tom, zda skončí oba muži ve vazbě.

Mezi taxikáři panuje od tragického února napjatá atmosféra a poslední útok situaci jen umocnil. „Je to zlá doba, ale do práce chodit musíme. Bojíme se ale pořád," řekla Alena Štastná, ředitelka libereckého Central taxi, pro kterou jezdil ještě před rokem brutálně zavražděný taxikář.

Policisté z vraždy obvinili už v dubnu dvojici mladíků z Jablonecka a Frýdlantska. Oba se k činu taxikáře doznali.

Motiv celého útoku byl tehdy jednoznačný, získat od taxíkáře peníze. „Motivem bylo zajistit si finanční prostředky, jelikož byli oba bez práce. Celkem si přišli na čtyři tisíce korun," prozradil krátce po objasnění vedoucí Oddělení obecné kriminality krajského policejního ředitelství Stanislav Briestenský.

Sedmatřicetiletý taxikář byl nalezen v neděli 26. února mrtvý v kufru svého auta. Policistům se jej podařilo najít až za pomoci mobilního telefonu v jablonecké ulici Za Plynárnou. Dispečinku se člen libereckého Central taxi nehlásil zhruba od půlnoci. Právě v ten moment pravděpodobně vezl své poslední zákazníky.