Údajný voják z Belgie požádal loni v srpnu 74letou ženu, aby spolu dále komunikovali přes e-mail a ne přes původní aplikaci. S tím žena souhlasila. V prvním mailu muž ženě sdělil, že je u armády v Belgii a má hodnost kapitána. Na konci srpna jí potom napsal, že za ní přijede do Čech. Vysvětlil jí, že k tomu potřebuje peníze na vyřízení dokumentů, protože na svůj pas vycestovat nemůže. „Žena mu poslala na účet 600 euro. Pokračovaly další platby kvůli údajnému špatném zdravotním stavu, jeho vyplacení z armády anebo potřebě peněz na pouhé živobytí. Žena si proto musela ke svým úsporám ještě vypůjčit v bance 80 000 korun,“ popsala tisková mluvčí policie Klára Jeníčková.

Ačkoliv byla žena pracovníkem banky opakovaně upozorněná na to, že cílový účet není věrohodný, peníze muži stejně poslala. Ve chvíli, kdy mu peníze dorazily, domnělá láska ochabla a on přestal komunikovat.

Řopík. Ilustrační foto.
Sedmnáct příhozů. O řopík s parcelou u Krásné Studánky byl v aukci zájem

Zdálo by se, že seniorku taková zkušenost poučí, ale nestalo se tak. Za nějaký čas na seznamovací aplikaci objevila další zajímavý profil s fotografií, která jí nápadně připomínala „jejího“ vojáka. „Oslovila ho a začali si dopisovat. Tentokrát přes sociální komunikační aplikaci. Muž jí namluvil, že je rodilý Belgičan, a že někdo musel zneužít jeho fotografii. I přesto, že měl pracovat v České republice, se vyhýbal osobnímu setkání. Po nějaké době přišla opět žádost o peníze,“ řekla Jeníčková.

Belgičan prý potřeboval zaslat peníze na operaci po pracovním úrazu, zaplatit půjčku a podobně. Na tu mu dokonce měla přivézt peníze až do Bruselu. Jednalo se o 9000 Euro. „Ženu zmanipuloval natolik, že se do Bruselu opravdu vydala autobusem. Se svým milým se tu ale nesetkala. Částku podle instrukcí předala údajnému styčnému důstojníkovi banky,“ dodala k takřka neuvěřitelnému příběhu mluvčí policie.

Hospic sv. Zdislavy v Liberci obdržel od Nadačního fondu Umění doprovázet finanční dar ve výši 30 tisíc korun.
Liberecký hospic z daru zakoupí čtyři speciální matrace, potřeba je jich víc

Po návratu z Belgie žena pochopila, že se nespíš stala obětí podvodu a případ oznámila na policii. V průběhu jednoho roku ale kvůli falešným nadějím přišla v přepočtu o 1 421 000 korun. Tímto případem se zabývají liberečtí kriminalisté, ten ale není bohužel ojedinělý. Za zločin podvodu hrozí v této souvislosti dosud neznámu pachateli až osmiletý pobyt ve vězení.

„Znovu na ženy apelujeme, aby mužům, které znají jen přes virtuální prostředí neposílaly žádné peníze. S pravděpodobností blížící se jistotě jsou takové žádosti o peníze jen podvod,“ uzavřela Jeníčková.