Noční hlídka Inspektorátu cizinecké policie (ICP) Liberec v noci zastavila své vozidlo u dvou postávajících mužů v centru Liberce a jaké bylo překvapení, když se jeden z nich dal okamžitě na útěk.

Druhý muž skončil na služebně, kde po ověření v policejních evidencích hlídka zjistila, že se jedná o Ukrajince. „Posílená hlídka začala vlastní pátrání po druhém muži. Podnapilý cizinec před policií vběhl do domu, kde zazvonil na náhodný byt a chtěl se tam schovat. Následně je však zadržen na chodbě domu, kde uvádí, že si spletl adresu,“ popsal další události Miroslav Vlach z Oblastního ředitelství služby cizinecké policie v Ústí nad Labem.

Policejní evidence po kontrole vydávají nevídané svědectví o Ukrajinci, který se zuby nehty drží v České republice. „První kontakt s cizineckou policií zaznamenal v roce 2002. Tehdy převzal rozhodnutí o správním vyhoštění na dobu 3 let. Cizinec nevycestoval a tak byl následně řešen Okresním soudem ve Frýdku Místku dne 25.11.2002, kde převzal rovněž rozhodnutí o vyhoštění,“ uvedl prvopočátek mužova seznámení se se zákony ČR.

Ani tentokrát však Ukrajinec ve stanovené lhůtě nevycestoval a pohyboval se po celém území ČR. Požádal o azyl a jeho kauzu řešil v roce 2005 i Nejvyšší správní soud ČR, který zamítá jeho kasační stížnost. „Z důvodů dalšího neoprávněného pobytu na území ČR byl dne 2.10.2008 Okresním soudem v Liberci vydán rozsudek, jimž byl odsouzen za Maření výkonu úředního rozhodnutí na dva měsíce nepodmíněně do věznice s dozorem,“ uvedl další z jeho incidentů Miroslav Vlach.

Po propuštění z výkonu trestu byl na ICP Liberec vydán cizinci výjezdní příkaz s platností do 21.12.2008. Ukrajince policisté řádně poučili a měl si ve vlastním zájmu požádat o nový cestovní pas v Praze. „Zákaz pobytu platí až do roku 2014. Cizinec nerespektoval ani poslední opatření, proto po konzultaci se státním zástupcem byl dne 23.01.2009 opětovně zadržen a předán do vazební policejní cely, kde vyčká na soud ve věci opětovného Maření výkonu úředního rozhodnutí,“ dodal na závěr Miroslav Vlach.

Ukrajinec se dodatečně omluvil vyděšené ženě, kterou žádal o úkryt před cizineckou hlídkou, proto její manžel nepodal trestní oznámení ve věci porušování domovní svobody. Zda k tomuto gestu přihlédne soud se dozví později.