Trvalý pobyt a dlouhodobý pobyt nad 90 dnů má oficiálně v ČR 410 000 cizinců. Nejvíce cizinců pochází z Ukrajiny – 126 000, následují Slováci – 71 000 a Vietnamci – 55 000 osob.

Zajímavá je statistika vykazující uplatnění cizinců na trhu práce. Zpracovatelský průmysl odčerpal podle posledních statistik 94 158 cizinců, stavebnictví 52 659, prodej a opravy zaměstnaly 19 200 cizinců. Na severu Čech žije nejvíce cizinců s trvalým a povoleným dlouhodobým pobytem. Celkem jde o 52 840 osob.

Cizinecké paradoxy

„Z hlediska rozložení cizinců do kraje z pobytového hlediska vykazuje enormní nárůst občanů Německa v okrese Most. Němečtí občané jezdí do Mostu pro řidičský průkaz. Pokud si někdo myslí, že nejvíce stojí o získání českého občanství Vietnamci, bude zklamán. Pouze 2 procenta z trvale zde žijících Vietnamců má o to zájem, zbytek si jenom vydělává, aby měli dost peněz v okamžiku, kdy se rozhodnou, že odjedou na trvalo domů. Ze statistiky vyplynulo, že největší zájem o občanství projevují Ukrajinci – celkem 26 procent,“ uvedl Miroslav Vlach z ústeckého ředitelství cizinecké policie.

Nejvíce žije na severu Čech Ukrajinců a Vietnamců, ale žijí zde kromě nich například i Nepálci, Senegalci, občané Zimbabwe, Kuvajtu, Grenady, Malty, ze Seychel, Venezuely či Tchaj-wanu.

Novodobí otroci

Tikající bombou pro český pracovní trh je takzvaný klientský systém založený na tlaku mafie na ukrajinské zprostředkovatele. Podle odborníků na zaměstnanecké poměry cizinců v rámci republiky se vlastně jedná o praxí potvrzená pravidla hry.

Mafie na Ukrajině vybere zájemce a cestou zprostředkovatelů jim zajistí práci v ČR. Za tuto službu však požaduje určitý finanční obnos. Kromě toho plat dělníka v ČR se dělí na polovinu. Jenom jedna část zůstává pracujícímu chudákovi a druhá se rozděluje mezi zprostředkovatele a mafiány.

Pokud dělník neplatí, tlačí mafie na jeho rodinu na Ukrajině. Údajně propracování těchto vazeb zaujalo konkurenční skupiny z Asie natolik, že to chtějí praktikovat také. Ale i bez toho mají již delší dobu ve vydírání lidí hledajících štěstí v Evropě, zkušenost i Vietnamci.

Vietnamská mafie

Příjezd pracovníků z Vietnamu je podle kritiky nevládních organizací v rukou agentur, které jsou spíše mafiemi. Zájemci o práci v ČR zaplatí 12 až 13 tisíc dolarů, zatímco před dvěma lety to bylo bezmála o polovinu méně.

Nepřilétají kvalifikovaní pracovníci, ale spíše lidé, kteří zaplatili mafii. Jde mnohdy o lidi i s kriminální minulostí. Problém s klientským systémem byl zdůrazněn na semináři, který v minulých dnech proběhl v Ústí.

Pokud mají být od 1. ledna 2009 zavedeny v ČR takzvané zelené karty, podnikatelům je třeba pomoci při zaměstnávání cizinců, ne je jenom kontrolovat – takový je záměr cizinecké policie. Proto se v Ústí uskutečnil zvláštní seminář pro desítky zájemců o problematiku legálního zaměstnávání cizinců. Zúčastnili se zástupci firem z Litoměřic, Loun, Komořan, Mostu, Ústí, ale i právníci i úředníci.

Kritikou prošla složitá legislativa, zdlouhavá šetření a jazykové problémy. Otázkou je, jak se na zaměstnanosti cizinců podepíší důsledky světové finanční krize.