„Podle toho, že hloučky mladých začnou na zastávce houfně vystupovat, poznají ti ostatní, že do dopravního prostředku nastoupili revizoři. Jezdím často tramvají, zažila jsem mnohokrát i to, že najednou někdo z lidí nahlas vykřikl – bacha, revizor! A tím varoval ostatní,“ uvedla dvaadvacetiletá studentka Natálie z Liberce, která nechtěla prozradit celé jméno. Na vlastní kůži tak zažila, že si část cestujících po hlasitém varování překotně označovala jízdenku.

Dopravci vynesly pokuty 5,5 milionu

„Mám kamarády, kteří berou jízdu na černo jako zábavu. Zvyšují si tak adrenalin,“ doplnila dívka. Revizoři Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) loni v tramvajích a autobusech městské hromadné dopravy odhalili celkem 13207 černých pasažérů. V porovnání s rokem 2009 je to téměř o desetinu méně.

„Na pokutách loni dopravní podnik vybral zhruba 5,5 milionu korun,“ upřesnila mluvčí dopravního podniku Martina Poršová. „Procento černých pasažérů se nyní pohybuje mezi pěti a šesti procenty,“ dodala. Revizoři vloni kontrolovali cestující každý den, a to i po osmé hodině večer, kdy mohou lidé nastupovat jen předními dveřmi.

„Ukázalo se, že cestující zkoušejí obelstít řidiče i při nástupu předními dveřmi. Proto revizoři vyrazili také do večerních a nočních spojů,“ vysvětlila mluvčí. Těm, kteří nemají platnou jízdenku, hrozí v liberecké a jablonecké MHD pokuta 1000 korun. Pokud ji černý pasažér zaplatí na místě nebo do pěti pracovních dní od přestupku, sníží se suma na 600 korun.

Stoupá agresivita cestujících

Po zavedení Integrovaného dopravního systému Libereckého kraje (IDOL) vloni v červenci si mnozí lidé s obtížemi zvykali na to, že se musí při přestupu mezi autobusy či tramvajemi pomocí karty přihlašovat. „Celkem jsme za rok 2010 zachytili 1150 cestujících, kteří se ve vozidle nepřihlásili a měli zakoupenu relační jízdenku,“ uvedla Martina Poršová.

Roste ale agresivita části cestujících. Několik revizorů loni bylo napadeno a dva z nich dokonce skončili v pracovní neschopnosti. Majoritním akcionářem DPMLJ, firmy se zhruba půlmiliardovým ročním obratem, je město Liberec. Menšinovým akcionářem je od roku 2009 Jablonec nad Nisou, který získal zhruba půlprocentní akciový podíl.

S využitím čtk