V uplynulých dnech zajistili celníci na severu Čech při kontrolách více než 370 litrů lihovin, které nebyly správně značené nebo řádně zdaněné.

Jiří Nejedlý z Celního ředitelství uvedl, že například o víkendu objevili celníci na záchodcích jedné děčínské herny kromě 11 lahví (7,6 litrů) lihovin různých značek opatřených kontrolními páskami, také 16,1 litrů podezřelých lihovin. Byly ve dvou plastových pětilitrových barelech, v PET obalech i skleněných lahvích různého obsahu a postrádaly povinné kontrolní pásky.

„Celníci z podezřelých lihovin odebrali vzorky, které zaslali na rozbor do celně technické laboratoře. Mimo lihovin byly na záchodku odhaleny i tabákové výrobky, které nebyly značeny platnou tabákovou nálepkou. Celníci v krabicích nalezli 5780 nezdaněných cigaret s ukrajinskými a ruskými tabákovými nálepkami a 0,7 kg tabáku ke kouření bez kolků. Stát by jejich prodejem přišel na daních o téměř 30 tisíc korun," dodal Nejedlý.

Zdůraznil, že to byl jenom začátek, protože ze čtyř provozoven označených jako „potraviny-večerka" odvezli celníci 351 litrů lihovin různých značek (Tuzemský, Tuzemák, Vodka, Meruňka), u kterých kontrolované osoby neprokázaly jejich řádné zdanění nebo oprávněné nabytí za ceny bez daně.

Lidé se ptají

„Nedávná metylalkoholová aféra přinutila veřejnost dívat se pozorněji kolem sebe. Lidé se častěji obracejí na celníky s podněty, které přispívají k odhalení nepoctivých prodejců či provozovatelů pohostinství. Množí se i dotazy jak poznat bezpečný alkohol. Vypracovali jsme proto krátkou informaci pro veřejnost," uvedl Nejedlý.

Podle celníků za bezpečný alkohol můžeme dnes obecně považovat ten, který je povolený v rámci mimořádného opatření MZd č. 4, tedy:

1. Veškerý alkohol do 20 % objemových alkoholu (jeho prodej nebyl nikdy zastaven)

2. Veškerý alkohol od 20 % vyrobený před 1. 1. 2012 (prodejce disponuje dokladem o datu výroby)

3. lihoviny o obsahu etanolu nejméně 20% objemových, nebo více, vyrobené po 1. 1. 2012 a uvedené do volného daňového oběhu do dne 25. 9. 2012 včetně, které musí být opatřeny rodným listem (nemusí mít nový kolek)

4. lihoviny o obsahu etanolu nejméně 20% nebo více, uvedené do volného daňového oběhu po 26. 9. 2012, které musí být opatřeny jak rodným listem, tak novým kolkem (s červeným číselným údajem a nápisem „nový)

5. U alkoholu, který již máme doma, lze doporučit kontrolu data výroby. Pokud není uvedeno, řada velkých výrobců na svých webových stránkách uvádí, kdy byla konkrétní šarže lihoviny vyrobena (šarže je na lahvi povinný údaj, datum výroby jen dobrovolný)

6. Již otevřené láhve v restauracích jsou likvidovány, pokud si je provozovatel nenechá otestovat.

Podezřelé láhve

Nejedlý zdůrazňuje: „Rozhodně doporučujeme vyvarovat se veškerého alkoholu, který nese znaky nelegální výroby, nebo působí podezřele, jde zejména o alkohol: bez kontrolní pásky (kolku), bez označení etiketou nebo s podezřením na falešnou etiketu, zakoupený na podezřelých místech (např. parkovištích, dálničních odpočívadlech, od podomních prodejců), prodejny pofiderního vzhledu a formátu na tyto případy upozorňovat Policii ČR či celní správu.

„Pozor na podezřele levný alkohol. Spotřební daň na čistý etanol je 285 Kč za 1 litr čistého alkoholu, u běžného půllitru 40% alkoholu proto činí jenom spotřební daň 58 korun.

K tomu připočítejte ještě DPH a náklady na výrobu. Laciný alkohol tedy nemůže být bezpečný a oficiálně vyrobený," varuje Nejedlý.