„Od začátku letošního roku jsme při silničních kontrolách zajistili téměř třiapadesát tisíc kusů cigaret a třicet kilogramů tabáku. Výše spotřební daně, o kterou by stát přišel, pokud by se podařilo tabákové výrobky propašovat, celní úřad vyčíslil na více jak sto osmdesát tisíc korun," řekl.

Za celý loňský rok přitom krajští celníci zajistili dohromady přes šest set čtyřicet dva tisíc kusů cigaret a více jak padesát kilogramů tabáku. Hodnota spotřební daně tak vloni přesáhla částku jeden a půl milionu korun.

„Zákonem o spotřebních daních je stanoven limit, ve kterém si může každý dopravit ze členského státu EU cigarety a tabák pro osobní spotřebu, aniž by prokazoval zdanění. Ten je ve výši do 1 kg tabáku a u cigaret je to maximálně 800 kusů." Martin Stočes, mluvčí Celního úřadu LBC kraje

Víkendové kontroly

Minulý víkend uspořádali celníci zesílené kontroly zaměřené na automobily jedoucí z Polské republiky. A to zejména v okolí Hrádku nad Nisou, kde se nachází hraniční přechod.

„Odhalili jsme sedm pokusů o nelegální přepravu nezdaněných cigaret a tabáku. Ve třech dnech jsme celkem zajistili více jak osmnáct tisíc šest set kusů cigaret různých značek a osmnáct kilogramů tabáku bez platné české tabákové nálepky," dodal.

Nelegální výrobky převáželi pašeráci buď rovnou uvnitř automobilu a nebo v zavazadlovém prostoru. Nákupní doklady k nim ale neměli, celníkům je totiž nepředložili.

„Odhalení musí doplatit spotřební daň a zaplatit pokutu. Dva řidič navíc čelí podezření ze spáchání trestného činu porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží," upřesnil.