Štěstí se usmálo na celníky, kteří během víkendu na Českolipsku objevili dvě části starobylého dřevěného oltáře a ručně vyřezanou sošku Panny Marie. Stalo se tak při jedné z kontrol zaměřených na nepovolený prodej kulturně hodnotných a historických předmětů.

Na burze našli hned tři cenné předměty

„Když naši celníci kontrolovali burzu v obci Zákupy, tak zjistili, že obchodníci zde mezi ostatním zbožím také nabízejí historické církevní předměty,“ uvedl Jiří Nejedlý, tiskový mluvčí Celního ředitelství v Ústí nad Labem.

Podle něj se konkrétně jednalo o část oltáře, která pochází z roku 1752 a podle latinských nápisů ji někdo nejspíše odnesl z kaple svaté Anny v Bohušovicích nad Labem. V celnické databázi ukradených historických předmětů však nebyla. Dále pak také celníci našli část jiného oltáře a ruční dřevořezbu Panny Marie, která nejspíše pochází z devatenáctého století.

Mezi předměty není žádná přímá vazba

Podle odborníků nemají tyto tři předměty historicky církevního rázu mezi sebou žádnou prokazatelnou souvislost a na burze je prodávali tři různí obchodníci, kteří ovšem neměli patřičné povolení. „Celníci zachycené předměty zdokumentovali, s prodejci sepsali protokol a vše postoupili Ministerstvu kultury České republiky k dalšímu šetření.

Zde se také určí to, jaká je historická hodnota všech tří předmětů a také jaký postih čeká nezákonné prodejce těchto artefaktů,“ řekl tiskový mluvčí Jiří Nejedlý. Jak dále uvedl, celníci se při kontrole prodeje historických předmětů zaměřují hlavně na oblast Českolipska a Děčínska a s podobnými nálezy, jako je ten víkendový, se setkají tak třikrát až čtyřikrát do roka.

Většinou se pak jedná o pískovcové náhrobky a koryta a ukáže–li databáze, že předmět je kradený, následuje rekonstrukce a vrácení artefaktu na místo, kam podle našich předků bez výhrady patří.

„Lidé kolikrát ani nevědí, že předmět, který nalezli na půdě nebo v zahradě jejich domku může být kradený, a navíc také mít velikou historickou hodnotu,“ zakončil tiskový mluvčí Jiří Nejedlý.